محمد خاتمی: می خواهند روحانی را از عقبه اش جدا کنند

" این دولت هاله نور ندارد که معجزه آسا عمل کند"

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سید محمد خاتمی رئیس پیشین ایران روز چهارشنبه 30-10-2013 طی سخنانی در جمع دانشجویان گفت:" می خواهند آقای رئیس جمهور را از عقبه‌اش جدا کنند و از طرفی چنان وانمود کنند که دولت ناکارآمد است. باید متوجه باشیم خیلی در زمین صاف و همواری راه نمی رویم".

خاتمی در دیدار با شورای عمومی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، با اشاره به سابقه تاریخی فعالیت های دانشجویی افزود:" شما ادامه جریانی در کشور هستید که حدود 70 سال سابقه دارد و فراز و نشیب ها را طی کرده به اینجا رسیده اید و اینک وظیفه مهمی را بر عهده دارید و نیز باید نگاهبانی کنید از جریانی که نمایندگی آن را دارید."

رئیس دولت اصلاحات در باره انتخابات اخیر و نقش دانشجویان در آن گفت :" همت و رای مردم باعث شد آن چیزی که اگر اتفاق می افتاد بد بود اتفاق نیفتد، دولتی سر کار بیاید با جهت گیری های کاملا روشن. الان هم که ما امیدوارکننده حرفی می زنیم هیچ توقعی نداریم جز اینکه پایبندی باشد به همان شعارها و رویکردها و جهت گیری هایی که بود و مردم به آن رای دادند".

وی ادامه داد:"خیال نکنید دولتی که سر کار می آید هر آن چه را که می خواهد می تواند انجام دهد خیلی چیزها را نمی تواند انجام دهد. باید امکانات و نیز موانع را در نظر گرفت و واقع بینانه داوری کرد. الان وقتی خودم را جای اقایان می گذارم درک می کنم که چقدر مشکلات سنگین است. مشکلات بسیار زیاد است و توقعات فراوان و کسانی هم باحسن نیت یا سوء نیت ممکن است به انتظارات و توقعات دامن بزنند ولی باید دید در مقام عمل چه چیزشدنی است و در شدنی ها اولویت کدام است؟"

رئیس دولت اصلاحات افزود:"قرار بوده است حامل های انرژی از اول سال گران شود که نکرده‌اند و در حالیکه بخش مهمی از یارانه ها را می بایست از این محل پرداخت کنند دولت مجبور است برای نیمسال دوم قیمت انر‍ژی را بالا ببرد و این یعنی گرانی بیشتر ؛چاره ای هم نیست."

رئیس جمهور اسبق کشورمان تاکید کرد:" این دولت که هاله نور ندارد و نمی‌تواند بصورت معجزه آسا یک شبه همه چیز را درست بکند، ما نباید به طلبکار از دولت دامن بزنیم" .

خاتمی افزود:" در حادثه مثبتی که در جریان انتخابات رخ داد نقش و مواضع رهبری تاثیر مثبت داشت واقعا باید به آن اعتراف بکنیم و قدر بدانیم ولی این طور نیست که جریاناتی که به هر حال خود را زیانکار می بینند آرام باشند".

رئیس بنیاد باران با بیان این ‌که "امروز با کمال تاسف بعضی تلاش ها صورت می‌گیرد تا دولت را ناکارآمد نشان دهند"، اظهار داشت:" مگر چقدر از عمر دولت گذشته است که بخواهیم همه چیز را حل کند؟ امید این است که گشایشی بیشتر ایجاد شود و ما هم نباید دولت را تحت فشار قرار دهیم و باید نسبت به آنان که می خواهند دولت را تحت فشار قرار دهند نصیحت کنیم و احیانا برنامه های نادرست آنان را افشاء کنیم."

وی یادآور شد:" مثلا در زمینه روابط خارجی ابدا دولت نمی‌خواهد اصول و منافع ملت را زیر پا بگذارد ولی وقتی می خواهد با حفظ اصول منطقی‌تر با دنیا برخورد کند کسانی و محافلی جوسازی می کنند و فشار می‌آورند. این نیاز جامعه ماست.اگر بخواهیم تحرکی در جامعه ایجاد گردد و امور بهبود یابد، باید بتوانیم این فشارها را تا حدودی کم کنیم، نه اینکه زیاد کنیم."

خاتمی در باره ضرورت نقد در دانشگاه گفت:" محیط دانشگاه بدون نقد، محیط مرده‌ای است. همیشه هم همین طور است ولی بهنگام نقد نباید فقط سراغ دولت بروید. دولت توسعه گرا و برآمده از خواست مردم و اهل تحمل است. برای نقد ابتدا باید به سراغ بخش هائی از قدرت بروید که تحمل کمتری دارد".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید