تلاش ایران برای جذب شرکتهای نفتی غربی

ایران قراردادهای پرسودتری را تنظیم میکند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایران قصد دارد تا با ارائه قراردادهای پرسودتر، شرکتهای نفتی غربی را به سرمایه گذاری در میدانهای نفتی خود ترغیب کند و از این راه اقتصاد درهم شکسته خود را ترمیم نموده و روابط خود با جهان غرب را بهبود ببخشد.

این تلاش جدید پس از آن صورت میگیرد که تهران و واشنگتن مذاکراتی را شروع کرده اند تا برنامه اتمی ایران را محدود کند، تحریمهای فلج کننده صنعت نفت ایران را بردارد، و موتور اقتصاد ایران به راه اندازد.

در یک گفتگوی ویژه با روزنامه فیننشیال تایمز، مهدی حسینی، مشاور وزیر نفت ایران گفت که سیستم قراردادهای "بای بک"- که به شرکتهای نفتی خارجی اجازه تضمین ذخایر و یا تسهیم در آنرا نمیداد- کنار گذاشته میشود.

حسینی گفت که ایران یک قرار داد "برد-برد" تنظیم کرده تا شرکتهای بزرگ نفتی خارجی "چه آمریکائی و چه اروپائی" از آن سود ببرند. قرار است جزئیات این قرارداد در ماه مارس آینده در لندن، و در قالب تلاشها برای جذب حداقل 100 میلیارد دلار سرمایه گذاری در ظرف سه سال آینده، اعلام شود.

این تغییری بزرگ در سیستمی است که بطور سنتی با هرگونه مالکیت خارجی در ذخایر نفت و گاز خصومت دارد. ایران دارای بزرگترین ذخایر گازی جهان و چهارمین ذخایر نفتی جهان است.

حسینی گفت: "ما امیدواریم با این جمله بندی جدید قراردادهایمان را هرچه بیشتر به استانداردهای بین المللی نزدیک کنیم و شاهد صف بستن دوباره شرکتهای بین المللی باشیم."

رابین وست ،مشاور ارشد در شرکت آی.اچ.اس انرژی، میگوید: "ایران سابقه طولانی در ملی گرائی افراطی دارد. مقررات مالی آنها سخت است، و همیشه سعی میکنند تا خطر سرمایه گذاری را به دوش طرف خارجی بیاندازند و در عوض بیشترین درآمد را خودشان بردارند."

وست گفت که ذخایر قدیمی ایران نیازمند سرمایه گذاری سنگین شرکتهای غربی است تا راه اندازی شوند، و تهران باید پیشنهادهای "بسیار سودآوری" بدهد. در این صورت "این میتواند یک گسستن از گذشته باشد."

حسینی گفت که حتی با وجود تحریمها ایران میتواند نظام قراردادهای جدید را اجرا کند.

تحریمهای آمریکا و اروپا باعث کاهش شدید تولید نفت و درهم شکسته شدن اقتصاد ایران شده. در ماه سپتامبر، تولید نفت ایران به 2.58 میلیون بشکه در روز رسید که به نوشته آژانس بین المللی انرژی پائین ترین سطح از سال 1989 تا کنون است. ایران در ابتدای سال 2011 و قبل از وضع تحریمهای بین المللی 3.5 میلیون بشکه در روز نفت تولید میکرد.

تحریمهای گسترده کنونی امکان هرگونه سرمایه گذاری خارجی را غیر ممکن میکند. آژانس بین المللی انرژی میگوید که با وجود گفتگوهای بلند پایه بین ایران و آمریکا، کسی انتظار برداشتن سریع تحریمها را ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید