ایران خواستار واکنش شورای امنیت به "حادثه تروریستی" سراوان شد

توسط محمد خزایی نماینده دایم این کشور در سازمان ملل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جمهوری اسلامی ایران از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست نسبت به آنچه "رویداد تروریستی" در سراوان نامید، واکنشی مناسب نشان دهد.

در این رویداد 14 تن از نیروهای مرزبانی ایران کشته و شماری زخمی شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری های ایرانی فارس ، ایرنا و ایسنا، روز سه ‌شنبه 29-10-2013 محمد خزایی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه ‌ای به ریاست شورای امنیت نوشت که "عکس‌العمل متناسب" این شورا به "اقدام تروریستی" در سراوان،"پیامی قوی" برای عاملان آن خواهد داشت که "دست زدن به چنین اعمال جنایتکارانه‌ ای توسط هر گروه و در هر زمان و مکانی تحمل نخواهد شد".

در این نامه همچنین آمده است که شورای امنیت با اقدام متناسب خود می‌تواند "موجب تسلی خاطر بازماندگان این اقدام وحشیانه شود".

گروهی به نام "جیش العدل" با صدور اعلامیه ای مسئولیت حمله به نیروهای مرزبانی ایران در روز جمعه گذشته را در منطقه سراوان استان سیستان و بلوچستان به عهده گرفت.

این گروه در اعلامیه خود ادعا کرد که علیه دخالت ایران در سوریه و به دفاع از حقوق اهل سنت دست به این اقدام زده است.

در این رویداد 14 تن از نیروهای مرزبانی ایران کشته و شماری زخمی شدند. مقامات امنیتی ایران اعلام کردند افراد این گروه پس از پایان حمله به خاک پاکستان عقب نشینی کردند.

خزایی نماینده دایم ایران در سازمان ملل ، در نامه خود تاکید می‌کند که "اقدام تروریستی سوم آبان این گروه خشونت ‌طلب با نفوذ به مرزهایی شرقی ایران صورت گرفته است".

این نامه در نهایت با اشاره به گروه جیش العدل می‌گوید: "جمهوری اسلامی ایران مصمم است با اتخاذ تمامی اقدامات مقتضی این گروه تروریستی را به سزای عملش برساند و در این راستا از جامعه بین‌الملل و همسایگانش انتظار همکاری کامل تا تحقق این خواسته را دارد".

بریتانیا یکی از کشورهای عضو شورای امنیت، همزمان با محکومیت این حمله، اقدام اخیر ایران در اعدام 16 نفر از زندانیان بلوچ در استان سیستان و بلوچستان را نیز محکوم کرد.

در تحولی دیگر قرار است معاون وزیر کشور ایران به پاکستان برود تا با مقامات پاکستانی در مورد همین رویداد مذاکره کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری های ایرانی، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز سه ‌شنبه اعلام کرد که ایران درصدد اجرای تفاهم‌ نامه امنیتی خود با پاکستان است و مسئله استرداد مجرمان را دنبال می‌ کند.

وی در نهایت تاکید کرد: "ایران خواهان شناسایی اشرار و تروریست‌هاست و امیدواریم کشور پاکستان آنها را شناسایی و دستگیر کرده و از راه‌های قانونی امکان استردادشان را فراهم آورد".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید