دادستان ایران: انجمن صنفی روزنامه نگاران و حزب مشارکت حق فعالیت ندارند

با تاکید بر تغییر نکردن احکام قضایی در این باره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل ایران می گوید حزب اصلاح طلب جبهه مشارکت و انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، حق فعالیت ندارند.

به گزارش خبرگزاری ''ایلنا''، اژه ای که دوشنبه ۲۸-۱۰-۲۰۱۴ در کنفرانس خبری خود با عنوان سخنگوی قوه قضائیه سخن می گفت، در پاسخ به سوالی درباره فعالیت‌های اخیر انجمن صنفی روزنامه نگاران، با توجه به تعطیل شدن این انجمن با حکم دادگاه در سال ۸۸ و اینکه آیا این فعالیت‌ها در چند ماه اخیر قانونی است یا خیر گفت: ''هر حزب، صنف، انجمن و یا نهادی که از سوی دادگاه حکمی مبنی بر عدم فعالیت گرفته باشد تا زمانی که حکم جدید صادر شود به قوت خود باقی است و این مساله درباره انجمن صنفی روزنامه نگاران نیز صدق می‌کند. دادگاه هنوز درباره انجمن تصمیم جدیدی نگرفته است و براین اساس این انجمن حق ادامه هیچ گونه فعالیتی را ندارد.''

پس از انتخابات جنجال برانگیز ۴ سال پیش ایران، با حکم سعید مرتضوی دادستان وقت تهران، دفتر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران پلمپ شد. از آن هنگام تا کنون این نهاد صنفی، فعالیتی ندارد.

محسنی اژه ای در بخش دیگری از کنفرانس خبری خود در خصوص فعالیت حزب مشارکت و اینکه آیا این حزب منحل شده یا خیر، گفت: ''در این خصوص حکم صادر شده و این حزب نباید تحت این عنوان فعالیتی داشته باشد، و در غیر اینصورت با آنها برخورد می‌شود.''

حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، دو گروه اصلاح طلبی هستند که در جریان نا آرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ ایران، از سوی نهادهای قضایی، منحل اعلام شده اند.

البته جبهه مشارکت این حکم را ناعادلانه و غیر قانونی می داند.

پس از اعلام پیروزی احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹، اصلاح طلبان که می گفتند در انتخابات تقلب گسترده و سازماندهی شده روی داده، دست به اعتراض زدند. ده ها کشته در خیابان ها و بازداشتگاه ها و صدها زندانی، حاصل سرکوب این اعتراض ها بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size