طبقه متوسط ایران در سراشیبی فقر

تورم و کاهش ارزش ریال به اقشار میانه ایران فشار میآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

نهال آه میکشد و فریزر خالی خود را نشان میدهد که زمانی پر از مواد غذایی بود. نهال یک کارمند بازنشسته است که در خانه ای اجاره ای در خیابان مطهری در مرکز شهر تهران زندگی میکند. او میگوید که در 15 سال زندگی زناشوییش هرگز اینگونه دچار مضیقه مالی نبوده است.

روزنامه انگلیسی فایننشیال تایمز در شماره 25 ماه اکتبر، مقاله ای را اختصاص به وضعیت زندگی طبقه متوسط ایران امروز داده است. این روزنامه به نقل از نهال مینویسد: "من و شوهرم دیگر خودمان را فراموش کرده ایم- بعضی وقتها حتی از دوا و درمان خودمان هم میگذریم- و فقط تمام تلاشمان تامین مخارج آموزش، غذا و سلامت دخترمان است."

تامین یک زندگی آبرومندانه هر روز برای طبقه متوسط ایران دشوارتر میشود- خانواده هایی ماند نهال و علی، که مهندس کامپیوتر است و درآمد ماهیانه اش بسیار عقب تر از تورم سالانه 40 درصد و کاهش 50 درصدی ارزش ریال در یکسال گذشته است.

اقتصاد ایران به برکت تحریمهای نفتی و بانکی ایالات متحده آمریکا و اروپا بسرعت روبه وخامت نهاده، و در این میان سیاستهای عوام فریبانه رئیس جمهور قبلی، محمود احمدی نژاد، در پرداخت یارانه نقدی و وام مسکن ارزان قیمت هم این وخامت اقتصادی را سریعتر کرده است.

قیمت های مصرفی بخاطر رکود صنایع داخلی رو به افزایش گذاشته، تولید ناخالص ملی در سال گذشته 5/4 درصد کاهش داشته، و نرخ بیکاری جوانان به رقم رسمی 28.3 درصد رسیده است.

حسین راغفر، اقتصاد دان ایرانی میگوید که در دوران هشت ساله ریاست جمهوری احمدی نژاد، تعداد خانوارهای ایرانی زیر خط فقر از 22 درصد به 40 درصد رسیده است. راغفر میگوید که خانوارهای طبقه متوسط ایران مانند نهال و علی هر روز بیشتر دچار عدم امنیت اقتصادی میشوند و شاهد کاهش سطح زندگی خود هستند.

تا دوسال پیش خانوارهای طبقه متوسط ایران آخر هفته ها، با دوستان و خویشاوندان خود مهمانی میدادند، و بر سر سفره های غذا از آخرین موبایل، کامپیوتر و بهترین مدرسه ها و خرید آپارتمان حرف میزدند. اما اکنون فشار بحران اقتصادی محسوس است.

نهال میگوید اکنون هر یکماه یکبار شاید دور هم جمع شویم و پذیرائی هم خیلی ساده تر شده. "هروقت در مهمانی سر غذا مینشینم فکر اینکه موقع پس دادن مهمانی چقدر باید خرج کنم اعصابم را خرد میکند."

بیش از نصف حقوق 1.5 میلیون تومانی علی برای کرایه خانه میرود. او وامی هم گرفته که باید اقساط آنرا بپردازد. او میگوید: "ما به ریال ضعیف پول درمیاوریم ولی با دلار قوی خرج میکنیم."

انتخاب حسن روحانی بارقه ای از امید در زندگی نهال و علی زده است. روحانی با این وعده به قدرت رسیده تا با اصلاحات اقتصادی و گفتگوهای اتمی از میزان سختی های اقتصادی کم کند.

علی میگوید که در انتخابات به روحانی رای داده تا بلکه سیاستها معتدل او جلوی بدتر شدن اقتصاد را بگیرد. او میگوید: "روحانی تا حال خوب عمل کرده، سر برنامه اتمی، و کنار آمدن با آمریکا و گفتگوی تلفنی با اوباما."

علی میگوید: "پیروزی روحانی هنوز نتوانسته وضع اقتصادی را بهتر کند، اما ما انتخاب دیگری نداریم بجز برداشتن تدریجی و محترمانه ی تحریمها بدون فدا کردن برنامه اتمی و یا تسلیم زورگویی آمریکا شدن."

اما علی در باره مشکلات پیش رو نظری واقعبینانه دارد. او چند ماهی است که حقوق ماهیانه اش را دیر دریافت میکند. او کارمند سازمان معتبر و نیمه دولتی تامین اجتمعاعی است.

این سازمان به دولت قبلی ایران 540 ترییلیون ریال وام داده است، و این اکنون جزئی از بدهی 1800 تریلیون ریالی است که دولت روحانی به ارث برده.

این بدهی کلان و کسر بودجه ای معادل 28 میلیارد دلار باعث شده تا دولت روحانی روز چهارشنبه هفته گذشته متمم بودجه سال جاری را به مجلس ببرد و از مجلس بخواهد تا 30 درصد درآمدهای تحصیل نشده تامین نماید. دولت هشدار داده بدون ترمیم بودجه نمیتواند در ماههای آینده حقوق کارمندان دولت را بپردازد.

برای جبران این کسر بودجه دولت مجبور شده تا حذف میلیونها نفر اقشار مرفه جامعه را از دریافت یارانه نقدی مورد بررسی قرار دهد.
علی میگوید اگر خانواده او مشمول این حذف یارانه بشود باز هم در تنگنای بیشتری قرار میگیرد.

این زوج میگوید که امید خود را به صاحب خانه شدن از دست داده است. نهال میگوید: "بدون شک باید این امید را با خودم به گور ببرم. ما شانس بیاوریم و مجبور نشویم تا فرشهایمان را بفروشیم و یا به محله ای ارزانتر در جنوب تهران برویم."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید