جمع آوری تابلوهای ضد مذاکرات ایران و آمریکا از سطح شهر تهران

به دستور سازمان زیباسازی شهرداری آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بیلبوردهایی که با عنوان ''صداقت آمریکایی'' در سراسر تهران پایتخت ایران نصب شده بود و به نظر می رسد هدف از آن، تخریب مذاکرات اخیر ایران و آمریکا باشد، از سطح شهر تهران، جمع آوری شد.

چند روز پس از مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵، که در حاشیه آن هیات آمریکایی و هیات ایرانی گفت و گوی دو جانبه داشتند، تابلوهایی با عنوان ''صداقت آمریکایی'' در سطح تهران نصب شد.

در یکی از این تصاویر، در یک سوی میز مذاکره شخصی با کت و شلوار نظامی و در طرف مقابل شخصی با ریش پرفسوری نشسته و ظاهراً اشاره ای غیرمستقیم به مذاکرات اخیر و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران باشد که ریش پروفسوری دارد.

در تصویر دیگر دستی برای گرفتن دستی دیگر دراز شده که به دست شیطان تعبیر شده و در تصویر سومی که بیشتر در سطح پایتخت دیده می‌شود، مردی به همراه یک سگ وحشی پای میز مذاکره نشسته است.

مدیر روابط‌عمومی سازمان زیباسازی فضای شهری از متولی بیلبوردهای تحت عنوان «صداقت آمریکایی» ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت: سازمان زیباسازی در این موضوع دخیل نبوده و این پوستر‌ها روی بیلبوردهای تبلیغاتی سازمان زیبا‌سازی نبوده است.

به گزارش خبرگزاری ''ایسنا'' مهدی‌نژاد با اعلام این مطلب به شرق گفت: ''امشب (شامگاه جمعه) این پوسترها جمع‌آوری می‌شود.''

نام موسسه ''اوج'' به عنوان طراح تابلوهای ''صداقت آمریکایی'' بر روی این تابلوها، درج شده است. پیش از این سایت تابناک درگزارشی درباره سازمان طراح و نصاب بنر‌ها نوشته بود که مدیر عامل این سازمان را فردی با نام احسان محمد حسنی بر عهده دارد.

محمد حسنی پیش از این درباره موسسه خود گفته بود: ''سازمان هنری رسانه‌ای اوج، تشکل مردم نهاد و تخصصی مردمی است که توسط ان جی او‌ها تشکیل شده و هزینه آن و اعتبارات تولیدات خود را با حمایت همه دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی تأمین می‌کند و مسئولیتی برای پشتیبانی شدن از هیچ نهادی ندارد.''

اما به هر حال، اعضای شورای شهر تهران هم تایید کرده‌اند که نصب این بنرهای تبلیغاتی بدون هماهنگی شهرداری، امکان پذیر نیست.

با این وجود نصب این تابلوها، واکنش های موافقان و مخالفان این اقدام را در پی داشت.

در جریان حضور هیئت ایرانی به ریاست حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در نیویورک برای شرکت در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت‌و‌گوهای دو جانبه‌ای میان مقام‌های آمریکایی و ایرانی صورت گرفت.

هنگام حرکت روحانی به سمت فرودگاه نیویورک برای بازگشت به ایران، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا طی تماسی تلفنی با او گفت‌و‌گو کرد. این اولین گفت‌و‌گوی روسای جمهوری دو کشور پس از ۳۴ قطع رابطه است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم در جلسه وزرای امور خارجه گروه ۱+۵ در نیویورک که برای بحث بر سر پرونده هسته‌ای ایران برگزار شده بود، شرکت کرد؛ جلسه‌ای که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هم در آن حضور داشت. پس از این جلسه ظریف و کری، گفت‌و‌گوی دو جانبه کوتاهی داشتند.

این اقدام ها، خشم برخی محافل اصولگرا را بر انگیخته است. اکنون حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه ''کیهان'' که تحت نظر آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران اداره می شود، با اعتراض نسبت به جمع آوری تابلوها، گفته است: ''دشمنی آمریکا و متحدانش با ایران اسلامی و مردم آن سی و چند سال است که با شدت ادامه دارد و معلوم نیست مسئولان محترم در مقابل کدام چراغ سبز آمریکا دستور جمع‌آوری بیلبوردهایی را داده‌اند که فقط نسبت به بی‌صداقتی حریف هشدار می‌داد.''

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید