مولوی عبدالحمید به اظهارات آیت الله مکارم درباره افزایش جمعیت اهل سنت در ایران پاسخ داد

در مصاحبه با سایت خبری - تحلیلی زاهدان فردا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

مولوی عبدالحمید؛ امام جمعه اهل سنت زاهدان و رئیس شورای هماهنگی مدارس علوم دینی اهل سنت سیستان و بلوچستان، روز جمعه 3 آبان 1392 در مصاحبه با سایت خبری – تحلیلی "زاهدان فردا" به اظهارات اخیر آیت الله مکارم شیرازی درباره اهل سنت پاسخ داد.

مولوی عبدالحمید در این گفتگو اظهارات آیت الله مکارم شیرازی درباره افزایش جمعیت اهل سنت در کشور را مایه شگفتی و تعجب بسیار دانست و گفت: این اظهارات آن هم از زبان یک مرجع بزرگ برادران شیعه که در جهان شهرت دارد، بسیار عجیب است و عجیب تر آنکه وی مدعی شده است که اهل سنت زمینهای شیعیان را در اطراف شهرهای بزرگ می خرند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان افزود: به فرض صحت اظهارات وی، چه اشکالی دارد اهل سنت که ایرانی و مردم این سرزمین هستند و برای این کشور جنگیده و کشته داده و در تمام صحنه های سیاسی و انتخابات کشور حضور پرشور داشته و دارند و علیرغم همه محرومیتها و تبعیضها، وحدت و امنیت را در طول تاریخ انقلاب حفظ کرده اند، در دیگر شهرهای کشور زمین و ملک خریداری کنند؟ آنان از خارج کشور نیامده اند و ایران سرزمین همه ایرانیان است.

مولوی عبدالحمید افزود: آیا مهاجرت اهل سنت به دیگر شهرهای کشور، مشکلی برای شیعه ایجاد کرده است؟ همانگونه که مهاجرت برادران شیعه به مناطق سنی نشین اشکالی نداشته است، مهاجرت اهل سنت نیز مشکلی را برای برادران شیعه ایجاد نکرده است. در بسیاری از مناطق سنی نشین که در گذشته برادران شیعه در اقلیت بوده اند، اکنون دارای جمعیت قابل توجهی هستند و ترکیب جمعیتی را در شهرهایی مانند زاهدان، بندرعباس و چابهار تغییر داده اند؛ اما این امر هرگز مایه نگرانی اهل سنت نبوده و از آن شکایت نکرده اند، زیرا ما برادران شیعه را هموطن و برادر خود می دانیم و در کنار آنان با دوستی و مسالمت زندگی می کنیم.

وی در ادامه اظهار داشت: متاسفانه در بیشتر موارد گزارشهایی که به آقای مکارم شیرازی و دیگر مراجع محترم داده می شود، گزارشهای کذب و دروغی هستند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان به دیدار چند سال پیش خود و جمعی از علمای اهل سنت با آیت الله مکارم شیرازی اشاره کرد و افزود: در دیداری که چند سال پیش با ایشان داشتیم، به ما گفتند که گزارشهایی دریافت کرده اند که اهل سنت در زاهدان منازل و مغازه های شیعیان را خریداری می کنند و شرایطی را برای شیعیان بوجود آورده اند که برای فلسطینیان در سرزمینهای اشغالی بوجود آمده است. در آن دیدار ما به شدت این گزارشها را تکذیب کردیم و به ایشان پیشنهاد دادیم که هیأتی را برای تحقیق و بررسی این موضوع به منطقه بفرستند و از خود برادران شیعه در این باره سؤال کنند. متأسفانه ایشان همان نوع اظهارات بی اساس منطبق بر گزارشهای مغرضانه را که مایه نگرانی اهل سنت شده است، بار دیگر تکرار کرده اند.

مولوی عبدالحمید در ادامه گفت: ما دلایلی داریم که افراد افراطی و تندرو که قصد ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی را دارند، گزارشهای کذب و تحریک کننده ای را به مراجع شیعه و مسئولین امر می دهند تا از این طریق بتوانند اهل سنت را به حاشیه رانده و پستها و موقعیتها را از آنِ خود کنند. این افراد نه دلسوز نظام هستند و نه دلسوز شیعه، بلکه افرادی هستند که از این راه نان می خورند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان اظهار داشت: آیا کسانی که در اطراف این مراجع و علمای بزرگوار قرار دارند، نباید گزارشهای دروغ را مورد تحقیق و بررسی قرار دهند و واقعیت موضوع را به اطلاع این مراجع محترم که اکثر آنها معمر و دارای معذوریتهایی هستند، برسانند؟


مولوی عبدالحمید گفت: تجربه نشان داده که متأسفانه هرگاه برخی از علمای شیعه و سنی یا مسئولین در زمینه ای با بن بست مواجه می شوند، تلاش می کنند به اختلافات مذهبی دامن بزنند و شعار مذهب را عَلَم کنند.

گفتنی است آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی روز پنج شنبه 25 مهرماه 92 در جمع دست‌اندرکاران کنگره بین‌المللی امام سجاد با ابراز نگرانی شدید از افزایش جمعیت اهل سنت در ایران گفته بود: "اکنون در اطراف مشهد می‌بینیم که اهل سنت در حال خرید زمین و خانه‌ها از شیعیان هستند تا نسبت جمعیتی خود را افزایش دهند." از سوی دیگر این مرجع تقلید شیعیان خرج کردن حتی یک ریال برای ترویج مذهب تشیع را موجب حفظ ثبات و امنیت نظام دانسته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید