اعدام 16 زندانی سیاسی بلوچ در زاهدان

در واکنش به کشته شدن 18 مرزبان ازگروه ویژه "مرصاد" به دست افراد مسلح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

مقامات قضایی ایران در استان سیستان وبلوچستان روز شنبه 26-10-2013 از اعدام 16 زندانی سیاسی بلوچ در واکنش به حادثه کشته شدن 18 مرزبان ایرانی در سراوان خبر دادند.

محمد مرزیه دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در این زمینه گفت: "صبح امروز 16 نفر از افراد "گروهک های معاند" که در عملیاتهای "تروریستی" نقش مستقیم داشتند به دار مجازات آویخته شدند".

ناصر بلیده ای سخنگوی حزب مردم بلوچستان در تماسی با العربیه گفت:" رژیم های حاکم بر ایران در زمان شاه و حاضر جمهوری اسلامی در برخورد با خواسته قومی ملت بلوچ همواره بر سیاست انتقام جویانه وکشتار مردم بلوج استوار بوده است. مردم بلوچ در قانون اساسی جمهوری اسلامی به صورت رسمی و قانونی مورد تبعیض قرار گرفته اند رژیم ایران همیشه با دید امنیتی به خواسته های مشروع ملت بلوچ برخورد کرده است و اعدام انتقام جویانه امروز یک اتفاق تازه ای نیست و در واقع در ادامه همان سیاستهای سرکوبگرانه دولت های مرکزی علیه ملیت های بلوچ، عرب، کرد، ترک آذربایجان و ترکمن و غیره است".

وی افزود:" بلوجستان از بدو تاسیس جمهوری اسلامی تحت یک حکومت نظامی اعلام نشده اداره می شود به همین دلیل کشتار مردم بلوچ درچارچوب فوانین قضایی ایران مورد بررسی قرار نمی گیرد".

سخنگوی حزب مردم بلوچستان در مورد هویت مرزبانان کشته شده گفت:" افراد کشته شده وابسته به گروه ویژه "مرصاد" هستند که به صورت مستقیم از نماینده خامنه ای در استان سیستان و بلوچستان دستور می گیرند. این افراد در سرکوب و کشتار مردم بلوچ دستشان باز است، به همین دلیل مردم بلوچ در برابر کشتار بی رحمانه آنها نیز مقاومت نشان می دهند".

بلیده ای گفت:" فرمانده این گروه در یکی از مصاحبه هایش گفته بود ما در بلوچستان ماموریت بازداشت نداریم بلکه ماموریت کشتن افراد معاند را داریم و به هرکسی که کمترین سوءظنی پیدا کنیم او را خواهیم کشت".

در مورد 16 بلوچ اعدام شده امروز بلیده ای گفت:" این 16 نفر اعدامی که آقای مرزیه آنها را گروههای معاند نامید از 700 فعال مدنی و فرهنگی مرد بلوچ هستند که در سالهای 2008 و2009 هنگام برگزاری یک تظاهرات مسالمت آمیز دستگیر شده بودند. رژیم جمهوری اسلامی برای ایجاد رعب و وحشت در منطقه هر چند گاهی تعدادی از آنها را اعدام می کند".

اين در حالی است که محمد مرزیه در گفت وگوی اختصاصی با عصر هامون اظهار داشت:" 16 تن از افراد شرور که در حوادث "تروریستی" استان نقش مستقیم داشتند با توجه به اینکه احکام مجازات آنها پیشتر صادر و مورد تائید مقامات عالی در قوه قضائیه قرارگرفته بود صبح امروز به دار مجازات آویخته شدند".

عضو شورای تامین استان ضمن بیان اینکه اجرای این حکم دارای چندین پیام بود اذعان داشت:" بارها از منابع مختلف به گروهک و شاخه هایی که امروز تحت عناوین مختلف تشکیل شده اند تا خود را از فشارهای بین المللی خلاص کنند، گفته بودیم هر اقدامی نسنجیده و نابجا که منجر به ریخته شدن خون مردم بیگناه و نیروهای نظامی شود پاسخ متقابل خواهد داشت و در پاسخ به این اقدام ناجوانمردانه شب گذشته آنها، که تنها کسانی که برای برقراری امنیت شیعه و سنی در این استان خدمت می کردند 16 نفر از آنها به دار مجازات آویخته شدند".

مرزیه تاکید کرد: " این پیام را گروهک ها و عناصری که قصد برهم زدند وحدت و امنیت استان سیستان و بلوچستان را دارند می بایست جدی بگیرند و نظام مصمم است و نسبت به این گونه حرکت ها پاسخ دندان شکن خواهد داد".

به عقیده فعالان مدنی، معتمدین و روحانیون بلوچ این نا آرامی ها و نا امنی ها پس از آن افزایش یافته است که سپاه پاسداران به بهانه ایجاد امنیت در بین عامه مردم سلاح گرم توزیع کرده است. که در اخرین واکنش ها دو روحانی بلند پایه بلوچ از شهرستان های خاش و ایرانشهر در خطبه های نماز جمعه و عید قربان با اعتراض به این اقدام خواستار جمع آوری اسلحه سپاه از بین عامه مردم شده اند و این اقدام را باعث به خطر افتادن امنیت منطقه عنوان کردند.

شایان ذکر است، سپاه پاسداران از سال 2009 و با حضور سردار شوشتری رسما امنیت استان سیستان و بلوچستان را به دست گرفته است که برای اولین بار فرمانده نیروی زمینی سپاه "سردار محمد پاکپور" در سپتامبر 2013 این موضوع را اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size