تجمع وسیع اهوازی ها و دوستداران محیط زیست برای نجات رودخانه کارون

در ادامه اعتراض به طرح انحراف آبریز رود کارون

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمعی وسیعی از شهروندان اهوازی و دوستداران محیط زیست روز پنج شنبه 24-10-2013 در اعتراض به طرح های انحراف آب از حوضه های آبریز کارون به سوی شهرهای اصفهان، رفسنجان، قم و دیگر شهرهای مرکزی ایران، در شهر اهواز گرد هم آمدند. آنان در یک حرکت خودجوش و نمادین حلقه ای انسانی در ساحل غربی کارون تشکیل دادند.

به گزارش سایت"صدای مردم"، تجمع کنندگان پلاکارهایی با شعارهایی به زبان عربی، فارسی و انگلیسی در دفاع از رودخانه کارون حمل کردند. شریف حسینی نماینده اهواز در پارلمان ایران نیز در این تجمع حاضر شد. وی پیشتر در سخنان شدید اللحنی سیاست های نادرست مسئولان غیربومی استان را به باد انتقاد گرفته بود.

هزاران تن از شهروندان اهوازی شعار "بالروح، بالدم نفدیک یا کارون"، یعنی "جان و خون خود را فدای کارون می کنیم" را سر دادند.

هدف از این تجمع رساندن پیام شهروندان اهوازی به سایر مردم، مسئولان مربوطه و فعالان محیط زیست است. شهروندان اهوازی می گویند که طرح های مختلف انحراف آب کارون از سرشاخه های آن به سوی شهرهای مرکزی باعث ایجاد یک کویر بزرگ در تمام جلگه خوزستان خواهد شد.

بر اساس گزارش های فعالان محیط زیست کم آبی ناشی از انحراف آب رودخانه های کارون، جراحی، کرخه و دز باعث انتشار بسیاری از بیماریها و دیگر مشکلات شده است.

این دومین تجمع مردم اهواز است که به ابتکار فعالان مدافع محیط زیست در اهواز جهت اعتراض به آنچه "سوء استفاده مرکزنشینان از نفوذشان در دولت مرکزی برای مصادره آب اهواز " نامیده اند، برگزار می شود.

برخی فعالان قومی و حقوق بشر اهوازی نیز بر این باورند که طرح های انحراف آب و… که بر بالادست کارون و دیگر روخانه های استان در جریان است، طبق قوانین بین المللی در زمره طرح های "پاکسازی نژادی " به شمار می آید و در سازمان های بین المللی موضوع را پیگیری می کنند .

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید