ایران موقتا غنی سازی 20% را متوقف میکند

اظهارات یک نماینده مجلس ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک نماینده مجلس ایران روز پنجشنبه گفت که ایران موقتا تولید اورانیوم با غلظت 20% را متوقف میکند، زیرا ذخیره لازم برای نیروگاه تحقیقاتی تهران را دارد.

سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در گفت‌وگو با خبرگزاری مجلس ایران از تامین بودن منابع سوخت برای رآکتور تهران در شرایط کنونی خبر داد و تصریح کرد: "اورانیوم 20 درصد غنی‌ شده در ایران باقی می‌ماند و معاوضه نمی‌شود."

حسینی گفت: "تهران آمادگی دارد ذخایر 20 درصد خود را به میله سوخت تبدیل و نگرانی در مورد استفاده غیرصلح‌آمیز از آن را رفع کند ولی بحث معاوضه مطرح نیست".

سخنان نمایندگان مجلس ایران در پاره ای از موارد از سوی دولت ایران تکذیب شده است. تمام تصمیم گیریهای نهایی در باره برنامه اتمی ایران توسط آیت الله خامنه ای رهبر ایران گرفته میشود.

ایران تا کنون حاضر نشده به این خواسته جامعه بین الملل برای توقف برنامه غنی سازی خود پاسخ مثبت بدهد. این در حالی است که توقف عملیات حساس اتمی یکی از موارد ضروری برای موفقیت مذاکرات اتمی ایران با قدرتهای بزرگ است که در ماه آینده میلادی در ژنو دنبال میشود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: تهران خود تصمیم‌ می‌گیرد غنی سازی بالای 5 درصد داشته باشد یا خیر؛ اما موضوع تعلیق و توقف در حال حاضر بی‌معناست زیرا اصلا تولیدی وجود ندارد. سوخت رآکتور تهران تامین است و فعلا نیازی به تولید اورانیوم 20 درصد احساس نمی‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید