وضعیت جسمانی مهدی کروبی رهبر اصلاح طلب ایران رو به وخامت میرود

طبق بیانیه کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران روز سه شنبه 22-10-2013 با صدور بیانیه ای اعلام کرد، آزمایش‌های پزشکی ای که به دست این ارگان حقوق بشری رسیده، نشان می دهد ‌وضعیت جسمانی مهدی کروبی، یکی از رهبران اصلاح طلب، رو به وخامت رفته است.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران توسط یک منبع موثق نتیجه آزمایشگاه آسیب شناسی و تشخیص پزشکی کاندیدای ریاست جمهوری سال 2009، مهدی کروبی را بدست آورده است. این مدارک نشان میدهد کروبی، که از سال 2010 درحصر خانگی به سر می‌برد، به دلیل نگهداری در محیطی که از نور طبیعی به اندازه کافی برخوردار نیست، میزان ویتامین دی بدن وی در سطح بسیار پائینی قرار دارد وادامه این وضعیت می تواند با توجه به وضع نامناسب سلامتی وی، خطرات جدی را برای این منتقد سیاسی 76 ساله ایجاد کند. هم اکنون نزدیک به 1000 روز است که سه منتقد حکومتی، مهدی کروبی، میر حسین موسوی و زهرا رهنورد در حبس خانگی بسر می‌برند.

کمپین بین المللی حقوق بشر درایران، اطلاعات منتشر شده توسط نزدیکان آقای کروبی و همچنین نتیجه آزمایشگاه و تشخیص پزشکی او را زنگ خطری جدی می داند و از رئیس جمهور ایران به عنوان رئیس شورای امنیت ملی و مسوول پرونده حصرخانگی سه منتقد حکومتی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، می‌خواهد فورا شرایط آزادی آنها را فراهم کند.

در این برگه آزمایش مقدار ویتامین دی تنها 13 واحد اندازه گیری شده است. مقدار کافی میزان ویتامین دی 70- 30 واحد است و میزان بحرانی ویتامین دی که خطرات جدی برای بدن انسان دارد، زیر 10 واحد است. روز شنبه وب سایت سحام نیوز نزدیک به مهدی کروبی نامه ای از فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی، منتشر کرد که خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور ایران نوشته شده است. در بخشی از این نامه آمده است:" آیت الله کروبی علیرغم ادعای حکومت در مکانی بدون دسترسی به نور و هوای آزاد محصور شده و وضعیت جسمی شان به گواه پزشک دستگاه امنیتی بخاطر محرومیت از نور و هوای آزاد به شدت آسیب دیده است." وی افزود: "اینجانب قصد باز کردن فجایع و رفتارهای نامشروع و غیر قانونی ماموران حکومت در 4 سال گذشته را ندارم اما مگر می توان فراموش کرد که آقایان بنام حفظ و بقای حکومت در این سال ها چه کردند؟"

تقی کروبی، پسر مهدی کروبی درخصوص وضعیت نگهداری و سلامتی پدرش به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: "وضعیت جسمی ایشان بدلیل حبس در مکانی بسته به مدت 1000 روز با امکاناتی محدود و محروم از نور آفتاب و هوای آزاد به شدت اسیب دیده است. فقدان دسترسی به نور آفتاب موجب نرمی استخوان شده و عدم دسترسی به هوای آزاد وضعیت گوارشی و قلبی ایشان را دچار مشکل کرده است. به نحوی که در 6 ماه گذشته امنیتی ها 3 بار ایشان را برای پیگیری امور درمانی به دو بیمارستان تهران برده اند. بنا به توصیه اکید پزشک مورد اعتماد خانواده و نیز تائید تیم پزشکی وزارت اطلاعات آقای کروبی باید روزانه ساعاتی به آفتاب و هوای آزاد دسترسی داشته باشد. متاسفانه بدلیل وضعیت “خانه امن” این حق ابتدایی از ایشان سلب شده است."

هادی قائمی مدیرکمپین گفت: " ادامه حصر خانگی عملا به معنای اراده مقامات حکومتی ایران برای مرگ تدریجی منتقدان سیاسی است و برای توقف این روند باید مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد هر چه سریعتر آزاد شوند. حصرخانگی نماد فراقانونی عملکرد دستگاه‌های حکومتی و نقض حقوق شهروندان و آینه‌ایی از وضعیت حقوق انسانی منتقدان سیاسی و مدنی است."

تقی کروبی همچنین به کمپین گفت: "به نظر می رسد حاکمیت کمافی السابق بنا بر ادامه حبس و حصر غیر قانونی دارد، اگر چه مقامات دولت بویژه رئیس جمهور روحانی تلاش می کنند به این رفتار غیر قانونی پایان دهند. از آنجا که مسئولیت نگهداری ایشان بر عهده وزارت اطلاعات است و وزیر فعلی بر خلاف جناب مصلحی خود را ملزم به شرع و قانون می داند، بر دولت است که هر چه سریعتر پدرم را به منزل شخصی اش منتقل کند تا ایشان حصر بلامدت را همچون موارد گذشته در تاریخ ایران در منزل شخصی اش سپری کنند."

یکی از افراد نزدیک به خانواده آقای کروبی نیز به کمپین گفت که وی در خانه ای زندگی می کند که شیشه های آن رنگ شده و عملا از نور طبیعی برخوردار نیستند. به علاوه در ساعاتی که برای هواخوری بیرون می آیند، در محوطه پارکینگ که آن هم از نور طبیعی برخوردار نیست وقت سپری می کنند. یک منبع دیگر به کمپین گفت که علاوه بر این ازمایش های انجام شده در مورد میزان " تراکم استخوان " نشان داده است که هر سه نفر با پوکی استخوان مواجه شده اند که کوچکترین زمین خوردن می تواند به شکستگی شدید منجر گردد.

مهدی کروبی، میرحسین و زهرا رهنورد سه منتقد سیاسی از سال 2010 به صورت فراقضایی و بدون اینکه به آنها تفهیم شود، در حبس خانگی غیرقانونی به سر می برند. در سال 2012 گروه کاری بازداشتهای خودسرانۀ سازمان ملل متحد (Working Group on Arbitrary Detention) با صدور رای خود که حاوی "درخواست از دولت (ایران) برای آزادی (میر) حسین موسوی، مهدی کروبی، و زهرا رهنورد است" بازداشت آنان را "خودسرانه (و بنابر این ممنوع)" خوانده است. گروه کاری بازداشتهای خودسرانه همچنین اعلام کرده است که دولت ایران با در بازداشت نگهداشتن رهبران مخالفان بدون تفهیم اتهام و یا محاکمه "قوانین بین المللی حقوق بشر (و) همچنین قوانین ایران را نقض کرده است." این اظهار نظر پس از این اعلام شد که کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با ارائۀ شرحی از آنچه در واقع حصر خانگی رهبران مخالفان ایران از سال 2010 تا کنون بوده است از این گروه کاری تقاضای رسیدگی به آن را کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید