احمد شهید: نقض حقوق بشر در ایران ادامه دارد

در گزارشی به مجمع عمومی سازمان ملل متحد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد شهید، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، نگرانی جدی خود را از روند حقوق بشر در ایران ابراز داشت.

شهید گزارش خود را روز چهارشنبه 23/10/2013 به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه خواهد کرد. بر اساس این گزارش که نسخه ای از آن در اینترنت به چاپ رسید، هیچگونه بهبودی در زمینه حقوق بشر ایران به چشم نمیخورد.

گزارش شهید در 9 فصل تهیه شده و در آن موضوع هایی همچون آزادی بیان، حقوق زنان، آزادیهای مذهبی، اقلیتهای قومی و تحریمها را مورد بررسی قرار میدهد.

گزارشگر سازمان ملل متحد از رویکرد ایران به نقض حقوق بشر در این کشور انتقاد میکند و آنرا غیرمسئولانه میخواند. ایران به بسیاری از مکاتبات سازمان ملل متحد در باره حقوق بشر در ایران پاسخ نمیدهد و به درخواستهای مکرر احمد شهید برای سفر به ایران اعتنائی نکرده است.

در گزارش حقوق بشر ایران آمده است که هم اکنون بیش از 600 روزنامه نگار در ایران در بازداشت بسر میبرند، و شمار زیادی از اقلیتهای دینی و مذهبی همچون بهاییان، مسیحیان، دراویش و اقلیتهای قومی عرب، کرد و بلوچ در زندان هستند.

شهید در گزارش خود فصلی هم به تحریمها اختصاص داده و به تاثیر منفی آن بر زندگی مردم ایران میپردازد.

احمد شهید در پایان گزارش خود از دولت ایران میخواهد همکاریهای خود را با سازمان ملل متحد در زمینه حقوق بشر بیش از پیش افزایش دهد و به پیمان نامه های سازمان ملل متحد در ارتباط با حقوق بشر احترام بگذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید