انفجار خط لوله گاز شهر رامشیر در خوزستان

"جنبش عربی آزادیبخش الاحواز" مسئولیت را به عهده گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

انفجار خط لوله گاز در یکی از روستاهای شهرستان رامشیر در استان خوزستان، باعث به لرزه درآمدن این شهر شد که در 20 کیلومتری محل حادثه قرار دارد.
مسئولان و مقامات امنیتی محلی دلیل انفجار را ناشی از فرسودگی لوله های گاز دانستند.

به گزارش خبرگزاری مهر در ساعت پنج بامداد روز سه شنبه خط لوله انتقال گاز 40 اینچی در روستای «شعیبیه» واقع در 20 کیلومتری شهرستان رامشیر باعث آتش سوزی مهیب در این منطقه شد و شدت انفجار به حدی بود که شهرستان رامشیر را به شدت لرزاند.

در اثر این انفجار دود غلیظی به آسمان برخواسته است و باعث نگرانی برخی روستاهای اطراف شد.

فرماندار رامشیر نیز در گفت و گو با خبرگزاری مهر با تائید وقوع این انفجار توضیح داد: ساعت پنج بامداد امروز خط لوله انتقال گاز 40 اینچی از منطقه عملیاتی شهید محمدی اهواز به پالایشگاه گاز بید بلند در میانکوه منفجر شد.

حمید سیلاوی افزود: این لوله 42 سال قدمت دارد و در سال 1349 در زمین کاشته شده است و طبق گفته مسئولان این لوله فرسوده و کهنه است که ابتدا گاز آن نشت کرده و بعد بنابه دلایلی نامعلوم منفجر می شود که شدت انفجار آن به گونه ای بود که صدای مهیب آن به شهرستان رامشیر نیز رسید.

وی افزود: خوشبختانه این لوله گاز شیرین را منتقل می کرد ولی اگر گاز آن ترش بود شدت انفجار بیشتر می شد. انفجار نیز در عمق 130 سانتی متری زمین رخ داده است.

سیلاوی تصریح کرد: خوشبختانه به محض وقوع این انفجار نیروهای امدادی شهرستان رامشیر به سرعت وارد عمل شدند و بعد از بستن شیرهای دو طرف این لوله، در عرض دو ساعت این آتش سوزی را مهار کردند.

فرماندار رامشیر عنوان کرد: در این انفجار روستاهای اسلام آباد و جادر آباد نیز به نوعی درگیر تبعات این انفجار شدند.
سیلاوی تاکید کرد: خوشبختانه این آتش سوزی خسارت جانی به همراه نداشت.

وی افزود: وجود لوله های فراوان انتقال نفت و گاز در شهرهای مختلف استان خوزستان به خصوص شهرهای نفتخیز باعث شده است بارها این لوله ها منفجر شده و خسارتهای مالی و جانی ایجاد کنند. اغلب لوله های موجود در خوزستان از قدمت بالایی برخوردارند و فرسوده هستند.

در همین حال گروهی که خود را "جنبش عربی آزادیبخش الاحواز" نامیده و می گوید که برای "استقلال استان خوزستان و جدایی آن از ایران مبارزه" می کند، در بیانیه ای که نسخه ای از آن را برای سایت العربیه فرستاد، مسئولیت این انفجار را به عهده گرفت.

این گروه در بیانیه خود گفته است: گردان "شهید علی مطوری" (یکی از اعضای این جنبش که در سال 2006 اعدام شد) این عملیات را بوسیله یک بمب دست ساز به انجام رسانده است.

در بیانیه "جنبش عربی آزادیبخش الاحواز" آمده است:" هدف از انجام این انفجارها رساندن پیام ملت عرب به قدرت های بزرگ غرب و یادآوری به آنهاست که برقراری هر گونه رابطه با رژیم ایران، بدون در نظر گرفتن حقوق پایمال شده ملتهای بلوچ، کرد، ترکمن، عرب و سایر ملل غیر فارس،در معادلات سیاسی آینده، یک اشتباه استراتژیکی است".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید