تشکیل گروه دوستی پارلمانی ایران و آمریکا پس از ثبت اتاق بازرگانی دو کشور

در تجمع ایرانیان مقیم واشینگتن مطرح شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به دنبال گزارش خبرگزاری "تسنیم" نزدیک به سپاه پاسداران ایران درباره ثبت اتاق بازرگانی ایران و آمریکا اینک خبر از طرح " تشکیل گروه دوستی پارلمانی" میان دو کشور می رسد.

تسنیم امروز دوشنبه 14-10-2013 گزارش داد "درحالی که زمزمه ایجاد اتاق بازرگانی ایران و آمریکا در داخل کشور با واکنش مثبت و منفی فراوانی همراه بود، یک فعال تجاری در آمریکا از ثبت این اتاق خبر داد که مورد تایید رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز قرار گرفت".

بر اساس این گزارش اتاق بازرگانی ایران و آمریکا به دستور محمد نهاوندیان٬ رئیس اتاق بازرگانی ایران ثبت شده است.

تسنیم افزوده است که "در بخشی از گفت‌وگوی رئیس کل بانک مرکزی با ایرانیان مقیم آمریکا (ساکن واشنگتن) یکی از تجار ایرانی از جلسه مشترک فعالان اقتصادی ایران با رئیس دفتر رئیس جمهور سخن گفت؛ وی از دستور ویژه نهاوندیان برای تشکیل اتاق بازرگانی ایران و آمریکا در جلسه چند هفته قبل که رئیس جمهور و هیات همراه برای شرکت در اجلاس به آمریکا رفته بودند خبر داد و این را هم گفت که این موسسه هم اکنون به ثبت رسیده است.

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران در همین ارتباط گفته است " شاید این NGO جدید بتواند منشاء اثر باشد و مشکلات را حل کند؛ شاید اتاق مشترک بتواند اهداف ایران را عملیاتی بکند."

"اسدالله عسگر اولادی" عضو کنفدراسیون صادرات ایران و رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین که پیشتر بر ضرورت چنین اتاقی میان ایران و آمریکا تاکید کرده بود اما اینک ضمن مخالفت با این طرح، اعلام کرده و گفته تا زمانی که دولت‌ها به توافق نرسند تشکیل اتاق بازرگانی ایران و آمریکا معنا ندارد.

از سوی دیگر غلامرضا مصباحی مقدم٬ رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در جمع ایرانیان مقیم آمریکا (ساکن واشینگتن) از در دستور کار قرار گرفتن "تشکیل گروه دوستی پارلمان ایران و آمریکا" خبر داد.

به گفته مصباحی مقدم :" ما در صدد تشکیل این گروه دوستی هستیم٬ اما این امر نیازمند فراهم کردن فضای روانی مناسب است".

در همین حال محمدضا باهنر٬ نایب رئیس اصولگرای مجلس شورای ایران نیز تشکیل گروه دوستی پارلمان ایران و آمریکا را "خط قرمز" ندانسته است.

باهنر در این باره گفته است: "دیپلماسی پارلمانی میان ایران و آمریکا باید قبل از دیپلماسی رسمی شکل بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید