عباس عراقچی: ایران اورانیوم غنی شده را به خارج نمی فرستد

در آستانه گفتگوهای تعیین کننده اتمی با قدرتهای جهانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عباس عراقچی، یکی از اعضای تیم مذاکره کننده اتمی ایران، روز یکشنبه گفت ایران با خروج موجودی اورانیوم غنی شده خود موافقت نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، معاون وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با یکی از رسانه های دولتی ایران گفت: "ما در باره میزان، سطح و روش غنی سازی مذاکره خواهیم کرد اما به خارج فرستادن این مواد یک خط قرمر برای ایران است."

این سخنان عراقچی در آستانه مذاکرات دو روزه در ژنو عنوان میشود، که اولین دور مذاکرات با قدرتهای جهانی بعد از انتخاب حسن روحانی، رئیس جمهور میانه رو و پرآوازه است.

این خط قرمز علاوه بر اصرار ایران بر آن چیزی است که "حق" خود میداند و آن عملیات غنی سازی اورانیوم در خاک خودش است- عملیاتی که میتواند هم سوخت مورد نیاز برنامه صلح آمیز و هم برنامه تسلیحاتی را تامین نماید.

بر اساس آمار ماه سپتامبر آژانس انرژی اتمی سازمان ملل متحد، ایران در حال حاضر 6774 کیلوگرم اورانیوم با غنای کم، و نزدیک به 186 کیلوگرم اورانیوم با غنای متوسط- مواد غنی شده با خلوص 20 درصد- دارد.

همچنین ایران 187 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد دارد که به اکسید اورانیوم برای مصرف در صفحات سوخت تبدیل شده است.

عراقچی گفت: "تیم مذاکره کننده ایرانی برنامه مشخصی را ارائه خواهد داد... و امیدوار است در طول یک زمان منطقی به نتیجه برسد."
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، مذاکره کننده ارشد ایران با گروه به اصطلاح 5+1 است که عبارتند از ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه بعلاوه آلمان.

اما عراقچی گفت که ظریف فقط در مراسم افتتاحیه شرکت خواهد کرد و او ریاست تیم مذاکره کننده با کاترین اشتون و نمایندگان کشورهای 5+1 را برعهده خواهد داشت.

او گفت که ایران "تمام نگرانی های منطقی طرف مقابل" را برطرف خواهد کرد، و این اشاره به بدگمانی غرب و اسرائیل به تهران برای پیگیری ساخت تسلیحات اتمی در پوشش برنامه صلح آمیز اتمی است، ادعایی که جمهوری اسلامی بشدت آنرا تکذیب میکند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید