ایران صدر نشین نرخ تورم در جهان است

بنا بر آخرین گزارش صندوق بین المللی پول

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که در سه ماه مانده به پایان سال جاری میلادی، ایران صدر نشین نرخ تورم در جهان خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری ''ایسن''، بر اساس جدیدترین پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از نرخ تورم ۱۸۸ کشور جهان در سال جاری میلادی که کمتر از سه ماه آن باقی مانده است ایران رکوردار تورم جهان در این سال میشود و ونزوئلا با رشد ۱۷ درصدی با تورم ۳۸ درصدی در رتبه دوم بعد از ایران قرار خواهد گرفت.

در حالی که ایران در سال گذشته میلادی با تورم ۳۰.۵ درصدی در رتبه چهارم جهان ایستاده بود، این بار با تورم ۴۲.۳ درصدی که برای آن در سال۲۰۱۳ پیش بینی شده است بالاترین رقم در سطح جهان بوده و در صدر خواهد ایستاد.

این در حالی است که تورم حتی کمتر از پنج درصدی نیز برای اغلب کشورهای جهان یک بحران اقتصادی محسوب می‌شود.

با اعلام اخیر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تورم ۴۰ درصدی در ماه گذشته تنها دو درصد دیگر برای تایید پیش‌بینی تورم 42.3 درصدی صندوق بین‌المللی برای ایران باقی مانده که با توجه به روند رشد تورم ماهانه، این رقم نیز برای تورم ایران دور از تصور نیست.

همچنین با تایید آمارهای مرکز آمار ایران، آنچه در سطح قیمت‌ها در حدود یک ساله گذشته در اقتصاد ایران رخ داده اغلب بیانگر افزایش تورم و ادامه روند رو به رشد تورم دورقمی در سبد کالای مصرفی خانوارهای شهری و روستایی بوده است که حتی در برخی از موارد از مرز ۴۰ درصد نیز عبور کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید