روزنامه کیهان اظهارات ظریف در "نابجا" خواندن گفت و گو با مقامات آمریکا را ستود

چند روز پس از تاکید روحانی به برداشتن گام های بلندتر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در جلسه روز یکشنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به انتقاد آیت الله خامنه ای درباره سفر هیئت ایرانی به نیویورک گفته است که "مکالمه روحانی با اوباما و دیدار من با جان کری نابجا بود."

روزنامه کیهان نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه 9-10-2013 در گزارشی از اظهارات روز یکشنبه ظریف در مجلس شورای اسلامی استقبال کرد آن را نشانه صداقت وزیر امور خارجه این کشور در عرصه سیاست خارجی خوانده است.

بر اساس این گزارش ظریف گفته است :" ما فکر می کردیم مکالمه ها و گفتگوها در حدی که انجام شده، در این حد مجوز داریم ولی وقتی حضرت آقا اشاره کردند، برداشت ما این است که ایشان اولاً به گفتگوی دکتر روحانی با اوباما انتقاد دارند و این را یکی از اقدامات نابجا می دانند و طولانی شدن مذاکرات بنده و جان کری را از اقدامات نابجای دیگر سفر می دانند."

حسن روحانی در جریان سفر خود به نیویورک با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تلفنی گفت و گو کرده است و پیش از آن محمد جواد ظریف و جان کری وزیران امور خارجه این دو کشور با یکدیگر دیدار کرده بودند.

امیدواری مقامات ایرانی در این است که با بهبود روابط با دولت آمریکا ، مقدمات برچیدن تحریم های بین المللی علیه تهران را فراهم کنند. تلاش هیئت ایرانی در این امر با مخالفات برخی جناح های سیاسی در ایران روبرو شد.

روزنامه امروز نوشت :" بعد از برخورد خصمانه اوباما، جان کری، کنگره و برخی دیگر از مقامات آمریکایی با خوشبینی و صداقت ارائه شده از سوی هیئت ایرانی انتظار می رفت که جریانات و دولتمردان مورد اشاره با عبرت گرفتن از این واکنش خصمانه و پی بردن به این واقعیت که دولت آمریکا شایسته اعتماد نیست، به اظهارنظرهای یاد شده خاتمه دهند ولی با کمال تعجب مشاهده شد که نه فقط به این واقعیت ملموس کمترین توجهی نکردند بلکه پا را فراتر نهاده و حتی از گفتگوی دکتر روحانی و اوباما با عنوان "عنایت الهی" ! یاد کردند."

این در حالی است که رئیس جمهوری اسلامی ایران، پیشتر گفته بود که گفت‌ وگوی تلفنی او با باراک اوباما، قدمی کوچک بوده است و دولت او قصد دارد گام‌های بلندتری بردارد.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید