214 هنرمند و نویسنده طی نامه ای به علی جنتی خواستار حذف سانسور شدند

با یادآوری نکات منفی سانسور بر پیکر فرهنگ و نشر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

214 نویسنده، شاعر، مترجم و روزنامه ‌نگار ایرانی طی نامه‌ای سرگشاده به علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، خواستار حذف سانسور از رسانه ها شدند.


214 نویسنده، شاعر، مترجم و روزنامه‌ نگار ایرانی طی نامه‌ای سرگشاده به علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، ضمن اشاره به آنچه را که "لطمه‌های جبران‌ناپذیر" سانسور بر پیکر فرهنگ و نشر ایران نامیدند، خواستار حذف آن شدند.


این افراد با اشاره به آسیب هایی که سانسور بر فرهنگ و نشر می رساند، در نامه خود نوشته ‌اند گسترده ‌بودن سانسور و واگذاری آن به درک شخصی ممیزان، "فضایی پر از بیم و تردید میان نویسند‌گان و ناشران پدید آورده که طبعا به آسانی از بین نخواهد رفت."

به گزارش خبرگزاری ایلنا، نویسندگان و هنرمندان در این نامه اعلام کردند "در صورت حذف سانسور مسئولیت پاسخگویی به نوشته‌های خود را در مقابل قوه قضائیه به عهده می‌گیرند".

این نویسندگان و هنرمندان در نامه خود با اشاره به قانون حمایت از مولفان و مصنفان که در سال 1348 تصویب شده می‌نویسند در این قانون نویسنده مالک اثر خویش شناخته شده و هیچ‌کس بدون اجازه او حق دخل و تصرف درمتن را ندارد. آنها سپس می‌نویسند: "ما نیز براین باوریم که نویسنده به لحاظ حقوقی و قانونی در قبال اثر خود مسئول و پاسخ‌گوست".

این افراد "برداشتن سانسور و در پیش گرفتن رفتاری مشابه مطبوعات ... و حذف نظارت پیش از چاپ وزارت ارشاد بر کتاب‌ها" را قدمی مثبت ارزیابی می‌کنند.

در این نامه همچنین به لطمه‌های سانسور بر نویسندگان، ناشران و فرهنگ جامعه اشاره شده و نویسندگان، شاعران، مترجمان و روزنامه‌نگاران را افرادی دانسته که بیشترین صدمات مادی، روحی و فرهنگی را از سانسور حاکم در کشور خورده‌اند.

نویسندگان نامه سپس خواستار دادگاه‌هایی با هیئت‌منصفه‌ی اهل فرهنگ شده‌اند و در این باره می‌نویسند: "از نظر ما به جز دادگاه‌هایی با حضور هیئت‌منصفه‌ی اهل فرهنگ، که می‌تواند مرجع رسید‌گی به شکایاتی باشد درباره‌ی وقوع جرم‌های احتمالی در کتاب‌ها، ‌هیچ فرد یا نهاد دیگری حق قضاوت و تصمیم‌گیری برای جلوگیری از انتشار کتاب‌ها یا دخل و تصرف در آن‌ها را ندارد و این کار خلاف نص صریح قانون اساسی است".

نویسندگان این نامه سرگشاده، به تصمیم‌گیری "هیئت پی‌گیری و نظارت بر اجرای قانون‌اساسی" در باره سانسور در دوره پایانی ریاست‌جمهوری آقای خاتمی اشاره می‌کنند و می‌نویسند: "در اواخر دوران ریاست‌جمهوری آقای خاتمی، در پی نامه‌‌ای که ناشران خطاب به ایشان نوشته و سانسور را خلاف قانون اساسی دانسته بودند، آقای خاتمی این موضوع را به "هیئت پی‌گیری و نظارت بر اجرای قانون‌اساسی" ارجاع دادند و این هیئت پس از بررسی به تصریح اعلام کرد که این کار خلاف قانون اساسی است."

خشایار دیهیمی، شیوا ارسطویی، بابک احمدی، فرخنده آقایی، مجید قیصری، مدیا کاشیگر، محمود حسینی‌زاد و محمود فلکی از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید