وزارت آموزش و پرورش ایران : تدریس زبان قومیت‌ها در مدارس در اولویت است

انتقاد علی اصغر فانی از ضعف روحیه پرسشگری در بین دانش آموزان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی اصغر فانی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در گفتگویی که سایت جماران در روز جمعه 04-10-2013 از وی منتشر کرده، گفته است: " تدریس زبان قومیت‌ها در مدارس اولویت من است."

فانی در پاسخ به این پرسش مصاحبه کننده که با اشاره به بند سوم بیانیه شماره 3 روحانی درباره تاکید بر تحصیل به زبان مادری از وی پرسیده بود: "آیا وقت آن فرا رسیده که اصل 15 قانون اساسی محقق شود؟ گفت: "ما باید اصل 15 را اجرا کنیم. یک سری برنامه ریزی ها در زمان آقای خاتمی شده که در نهایت متوقف شده اند. باید اکنون با بررسی هایی دوباره این برنامه ها، به جریان بیافتد. تدریس زبان قومیت‌ها در مدارس اولویت من است."

سرپرست وزارت آموزش و پرورش، تقویت شوراهای دانش آموزی را در راستای تمرینی که دانش آموزان یاد بگیرند چگونه باید حق خود را بگیرند و وارد جامعه شوند، یکی از برنامه های وزارت آموز و پرورش عنوان کرد و گفت: "ما در سالهای اخیر فصل گفتگو را خیلی تقویت نکردیم به گونه ای که روحیه کتابخوانی ، نوشتن انشا و تفکر حول یک محور و روحیه پرسشگرانه در بین دانش آموزان از بین رفته و تقویت نشده است."

فانی افزود: "شما شاهدید که در مصاحبه های تلویزیونی وقتی از یک دانش آموز یک سوال پرسیده می شود اصلا سوال را متوجه نشده و پاسخ دیگری می دهد. این مساله نشان می دهد که دانش آموز سوال را متوجه نشده است در حالیکه یک سوال خوب، نیمی از علم به شمار می رود."

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به ورود اعتیاد به مدارس ایران، آن را پدیده ای دانست که از درون جامعه وارد مدرسه می شود و گفت: "اعتیاد در جامعه رخ می دهد اما چون بچه ها در مدرسه دور هم جمع می شوند به این فرد، دانش آموز معتاد گفته می شود. این معتادی است که دانش آموز شده نه دانش آموز معتاد."

فانی درباره خطر تکرار آتش سوزی در مدارس ایران و تجهیز نشدن 150 هزار مدرسه در این کشور گفت: "اعتباراتی قرار بود در اختیار ما قرار بگیرد اما 45 هزار بخاری غیر نفتی تهیه و توزیع شده و مابقی تا قبل از فصل سرما توزیع می شود و اگر اعتبار بیشتری به ما اختصاص یابد ما بخاری بیشتری تهیه خواهیم کرد."

گفتنی است که حسن روحانی رئیس جمهور ایران، هفته گذشته علی یونسی وزیر اطلاعات دوره خاتمی را به عنوان دستیار ویژه خود در "امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی" برگزید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید