آینده ملیت های ایرانی بعد از احمدی نژاد در ژنو بررسی شد

با حضور فعالان قومیت ها وملیت های مختلف

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size


بیست‌وسومین دور نشست‌های شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با حضور نمایندگان ملیت‌های ایرانی تحت عنوان "آیندەی ملیت‌های ایرانی بعد از احمدی‌نژاد" در ژنو برگزار شد.

این نشست روز سه شنبه 11- 6 -2013 از سوی " سازمان ملتهای بدون نمایندگی بین المللی" (UNPO) و با پشتیبانی یک سازمان ایتالیایی "انجمن رادیکال مخالف با خشونت" در ژنو برگزار شد.

نشست با سخنان "آنتونیو ستانگو" رئیس "سازمان رادیکال مخالف خشونت" آغاز به کار کرد و سپس "هیلل نویر" رئیس سازمان "یوین واچ" در رابطه با حمایت و پشتیبانی از ملیت‌های ایران سخنانی ایراد نمود و در سخنان خود به عدم تطابق سیاست‌‌های رژیم ایران با معیارهای جهانی اشاره نمود.

در ادامه این نشست، دکتر کریم عبدیان، نماینده "سازمان حقوق بشر اهواز" و بنیاد آموزش و پرورش اهواز در مورد غیردمکراتیک بودن انتخابات ایران سخن به میان آورد و در این رابطه گفت: "زنان، اقلیت‌های مذهبی واتباع سایر ادیان حق کاندیداتوری در انتخابات ریاست ‌جمهوری را ندارند لذا ما در این انتخابات شرکت نخواهیم کرد زیرا هیچ تغییری در زندگی و معیشت ملیت ‌های ایرانی ایجاد نخواهد کرد."

عبدیان افزود:" حکومت های گذشته شعارهای رشد اقتصادی ،حل مشکل بیکاری ، برقراری دموکراسی وعدالت و رسیدگی به مسائل حقوق بشری را مطرح کرده بودند اما برای تحقق این شعارها هیچ اقدامی انجام نشد. پیش بینی می شود انتخابات پیش رو بدترین انتخابات از آغاز تاسیس نظام جمهوری اسلامی باشد وسپاه پاسداران از طریق این انتخابات برای سلطه نظامی واقتصادی مطلق خود عمل خواهد کرد."

در بخش بعدی این نشست، عبدالله حجاب، نمایندە حزب دمکرات کردستان ایران در(UNPO)، سخنانی را ایراد نمود و در سخنان خود تاکید نمود: " تغیر رئیس ‌جمهور در ایران هیچ‌گونه نفع و سودی برای آزادی و دموکراسی نداشته و پست ریاست‌ جمهوری در ایران تنها پستی سمبولیک است."

عبدالله حجاب بر این باور بود که برای ایجاد تغییر، الزامیست که قانون اساسی ایران تغییر پیدا کند و نیروهای سپاه پاسداران و نظامی رژیم در میدان سیاسی حضور نداشته باشند.

سپس "بابان الیاسی" نمایندە حزب دمکرات در سوئیس گفت که انتخابات در ایران با معیارهای جهانی و قوانین بین ‌المللی تفاوت بسیار دارد.

در بخشی دیگر از این نشست، تیمور الیاسی نماینده مجمع حقوق بشر کردستان ــ ژنو سخنان ایراد نمود.

نماینده مجمع حقوق بشر کردستان ــ ژنو در سخنان خود تاکید کرد که رژیم ایران برای تسلیم نمودن ملیت‌های ایران در قبال خواستەهای خود از اعدام و همچنین مواد مخدر استفاده می‌کند.

همچنین مارینا نمت نویسنده کتاب "زندان تهران و بعد از تهران" برای حضار به ایراد سخنرانی پرداخت. وی کە مسیحی است و در سن 16 سالگی و از سال 60 تا 62 در زندان اوین تهران زندانی بودە است از تجربە و خاطرات ان دوران سخن گفت.

در همین ارتباط "دکتر حاجی محمد کورد"، نمایندەی سازمان مدافع حقوق بشر ترکمنستان ایران سخن گفت و در سخنان خود به سیاست تبعیض و نقض حقوق بشر ملت ترکمن در ایران اشاره نمود و خواستار تحصیل بە زبانی مادری بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم