خانواده زندانیان : مسئولین زندان زندگی عزیزان زندانی ما را مشکل کرده اند

پس از برکناری سعید مدنی از سمت وکیل بند از سوی مسئولین زندان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

صبح دوشنبه بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی بند 350 اوین از حضور در سالن ملاقات خودداری کردند.

روزیکشنبه ( 28 آوریل) پس از برکناری سعید مدنی از سمت وکیل بند از سوی مسئولین زندان، گارد ویژه به بند 350 زندان اوین اعزام شدند و ده تن از زندانیان این بند را به سلول انفرادی بند امنیتی منتقل کردند.

العربیه به نقل از سایت جرس نزدیک به میر حسین موسوی و کروبی کاندیداهای زندانی سال 2009 ریاست جمهوری ایران ، گزارش می دهد : آقایان سعید مدنی، عبدالله مومنی، عبدالفتاح سلطانی، سیامک قادری، امیرخسرو دلیرثانی، سید محمد ابراهیمی، کامران ایازی، سعیدعابدینی، پوریا ابراهیمی، محمد حسن یوسف پور زندانیانی هستند که هم اکنون در انفرادی بسر می برند.

طاهره طاهریان، مادر عماد بهاور با ابراز ناراحتی از شرایط بوجود آمده به "جرس" گفت: "امروز وقتی برای ملاقات عماد رفتیم، خیلی از زندانیان از جمله عماد در اعتراض به انتقال همبندی های خود به انفرادی اعتصاب کرده بودند و به سالن ملاقات نیامدند. تا یکساعت بعد از ساعت پایان وقت اداری هم آنجا ماندیم اما اصلا هیچ کس نیامد تا پاسخی به ما بدهد."

وی می افزاید: "علت اعتراض بچه ها هم این بوده که آقای سعید مدنی را بعنوان وکیل بند انتخاب کرده بودند اما مسئولین زندان قبول نمی کردند و آنها می خواستند کس دیگری را جای او بگذارند که این مسئله باعث اعتراض زندانیان می شود و ده نفر را به انفرادی منتقل می کنند. اعتراض هم بجا بوده است زیرا اگر کسی می خواهد وکیل زندانیان باشد باید خود زندانیان انتخابش کنند. اگر قرار باشد که نماینده زندانیان نباشد تا مطالبات آنها را به گوش مسئولین برساند که فایده ای ندارد. مسلم است وکیلی که توسط خود زندانیان انتخاب شود مشکلات و خواسته های زندانیان را تا جایی که بتواند پیگیری می کند."

پدر یکی از زندانیان سیاسی که فرزندش در حمایت از زندانیانی که به انفرادی منتقل شده بودند به سالن ملاقات نیامده بود، خاطرنشان می کند: "آقای مدنی نماینده زندانیان در مقابل تخلفا تی که در فروشگاه صورت می گرفت خیلی محکم ایستادگی کرد و جلوی بسیاری از این تخلفات از حقوق زندانیان می ایستاد. هفته گذشته هم بدلیل برخورد نامناسب سیدی مسئول سالن ملاقات، سعید مدنی به این نوع برخورد اعتراض می کند.

اینها از دلایلی بود که باعث عصبانیت مسئولین شده بود و می خواستند کس دیگری را به جای آقای مدنی بگذارند که زندانیان اعتراض کردند. بجای اینکه عقلانیت به خرج دهند و فضا را آرام کنند در عوض باعث شدند امروز سالن ملاقات شلوغ شود و همه شعار سر دادند و سرود یار دبستانی را خواندند."

همسر عبدالله مومنی در این زمینه بیان می کند: "امروز که برای ملاقات رفتیم برگه های من و خانم قادری و خانواده مدنی را پاره کردند و گفتند آنها را به انفرادی 209 برده اند و اجازه ندادند بالا برویم. علت انتقالشان هم این بوده که می خواستند آقای سعید مدنی وکیل بند را برکنار کنند چون خیلی پیگیر حقوق زندانیان بود. یکی دیگر از اعتراضات بچه ها هم این بود که مواد غذایی را در فروشگاه زندان خیلی گران و با کیفیت پایین به آنها می فروشند حتی تا یکماه بعد از عید میوه نداشتند."

خانم طاهریان خاطرنشان می کند: "یکی از مشکلات زندانیان وضعیت فروشگاه زندان بود که میوه و موادغذایی را به چندین برابر قیمت به آنها عرضه می کردند یا غیر از این مسئله محرومیت از حقوق اولیه یک زندانی از جمله عدم امکان استفاده از تلفن است. در هرحال امیدواریم به این مسائل رسیدگی شود."

همسر سخنگوی ادوار تحکیم وحدت می افزاید: "تقریبا سی تا از زندانیان دیگر هم در حمایت از زندانیانی که به انفرادی برده شده بودند به سالن ملاقات نیامدند. تا ساعت سه هم آنجا ایستادند اما هیچ جوابی نگرفتند و با شعار الله اکبر و... برگشتند. حالا فردا برای پیگیری مراجعه می کنم بالاخره زندانیان خودشان باید وکیل بندشان را انتخاب کنند و نمی شود که مسئولین زندان با سلیقه خودشان وکیل بند را انتخاب کنند. امیدوارم به این وضعیت رسیدگی کنند، زیرا ما جز این هفته ای یکبار ملاقات کابینی از هیچ طریقی نمی توانیم از سلامت عزیزانمان باخبر شویم. در این چند سال ما از حق تلفن و ملاقات حضوری محروم هستیم و امیدوارم هر چه زودتر آنها را از انفرادی به بند عمومی منتقل کنند تا هفته دیگر بتوانیم آنها را ملاقات کنیم."

مادر عضو دفتر سیاسی نهضت آزادی به همبستگی خانواده های زندانیان سیاسی اشاره کرده و تصریح می کند: "خانواده هایی که عزیزانشان به سالن ملاقات نیامده بودند خیلی زیاد بودند و همه با همبستگی بسیار عالی در کنار هم نشستیم اما متاسفانه هیچ مسئولی از جمله آقای سیدی هم نیامدند و فقط سربازها را می فرستادند بالا که به خانواده ها بگویند بیایند پایین و از زندان بیرون بروند. در هر صورت وظیفه ایشان این بود که از ما بپرسد ناراحتی و مشکلمان چیست و چرا سالن را ترک نمی کنیم؟ بعد ما هم اعتراضمان را رساندیم وسالن را ترک کردیم."

اسامی زندانیانی که در اعتراض به انتقال ده نفر از همبندی های خود به انفرادی به سالن ملاقات نیامدند عبارتند از: علیرضا رجایی، سیدعلیرضا بهشتی شیرازی، محمدامین هادوی، فیض الله عرب سرخی، حسن اسدی زیدآبادی، مسعود پدرام، عماد بهاور، سیاوش حاتم، محمد ربانی املشی، محمدحسین نعیمی‌پور، مهدی خدایی، حمیدرضا مرادی، محمدرضا مقیسه، محمد رضایی، محمد داوری، افشین یدالهی، محمدرضا نوری، مهدی تاجیک، عبدالرضا قنبری، غلامرضا خسروی، مجید اسدی، اصغر قطان، علی معزی، محمد صائمی، سید محمود باقری، محمد ولی غلام نژاد، غلامرضا حسینی، پیمان کاسن‌ نژاد، مجید محمدی، امیر شاه مرادی، مهدی ساجدی فر، فرزاد روحی، داوود ایزی، وحید اصغری.
همچنین امید خوارزمی و آرش سقر نیز از زندانیان معترض بودند که بخاطر شرایط پدر و مادرشان به سالن ملاقات آمدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size