بیماری ایدز در ایران نسبت به سال قبل %33 افزایش یافت

بر اساس گزارش وزارت بهداشت ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش وزارت بهداشت ایران، تعداد مبتلایان به بیماری آچ.آی. وی و ایدز در ایران به سرعت رو به گسترش است.

این آمار نشان می دهد که پیش از این معتادان و ترزیق کنندگان مواد مخدر بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری بودند، ولی این روند عوض شده، و توسعه بیماری بیشتر از راه روابط جنسی کنترل نشده صورت می گیرد.

آمارمقامات بهداشتی ایران نشان می دهد که درپایان سال 1390 بیست و چهار هزار بیمار شناخته شده مبتلا به ایدز درایران وجود داشت. اما این آمار در پایان سال 1391 به 26 هزار مورد افزایش یافت.

علل ابتلا به این ویروس به ترتیب فراوانی مواد مخدر، گسترش تزریق با وسایل مشترک میان معتادان، رابطه جنسی بدون حفاظت، دریافت خون آلوده و فرآورده‌های خونی آلوده و انتقال از مادر به کودک بوده است.

بر اساس این آمار، شمار کسانی که در سال 1391 از طریق روابط جنسی به ویروس عامل بیماری ایدز آلوده شده‌اند، در جهشی قابل توجه، تا یک ‌سوم کل مبتلایان به این بیماری صعود است.

تا پایان سال 1391 از شمار کل مبتلایان به ویروس عامل بیماری ایدز، کمی بیش از 89 درصد مردان و حدود 10 درصد زنان هستند.

آمار زنانی که به ویروس "اچ.آی.وی" آلوده شده‌اند، نسبت به آمار های قبلی حدود یک درصد بیشتر شده است.

%46 از این بیماران در گروه سنی 24 تا 34 سال قرار دارند.

گفتنی است بسیاری از مبتلایان به این ویروس به علت ترس از آبرو و طرد شدن از دوستان و خانوده، و تابو بودن این بیماری در جامعه، از مراجعه به پزشک و مراکز بهداشتی خودداری می کنند و به این ترتیب در آمار گرفته شده نمی گنجند و تعداد زیادی هم هنوز نمی دانند که حاوی این بیماری هستند بنابراین، آمار واقعی تعداد مبتلایان به این بیماری بسیار بالاتر از آنچه اعلام شده ، می تواند باشد.

براساس گزارش مقامات بهداشتی ایران 5000 نفر در اثر ابتلا به این بیماری از زمان آغازتشخیص و آمارگیری این بیماری جان خود را از دست داده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size