توافق ایران و مصر بر سر احیای طرحی برای حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه

به دنبال سفر یک هئیت بلند پایه مصری به تهران صورت گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایران یکشنبه ۲۸-۴-۲۰۱۳ در بیانیه ای اعلام کرد که تهران و قاهره بر سر احیای طرحی به منظور دستیابی به راه حلی مسالمت آمیز برای بحران سوریه، به توافق رسیده اند.
این توافق در پی سفر نادر دو مقام بلندپایه رسمی مصری به تهران و دیدار با مقام های ایرانی حاصل شده است.

به گزارش تلویزیون العربیه هئیت رسمی مصر، به سرپرستی، عصام حداد معاون امور بین الملل و همکاری های خارجی رئیس جمهور و همچنین أسعد شيحة رئیس دفتر مرسی برای گفتگو با مقامات ایرانی به تهران رفته بودند.

برپایه توافق صورت گرفته قرار است مذاکرات چهار جانبه ایران، پادشاهی سعودی، ترکیه و مصر به منظور یافتن راه حلی برای بحران سوریه، پس از ناکامی مذاکرات این چهار کشور در دور گذشته، احیا شود.

این گروه چهارجانبه که گروه تماس درباره سوریه نام گرفته است، به پیشنهاد محمد مرسی رئیس جمهوری مصر تشکیل شده است.
گفتگوهای قبلی چهار کشور ایران ، سعودی، ترکیه و مصر با ناکامی روبرو شد.

درهمین حال خبرگزاری ایسنا از دیدار هئیت مصری با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران قبل از سفرش به آذرباییجان خبر داده است.
طبق این گزارش احمدی نژاد در این دیدار گفته است، حکومت هایی که با خشونت قدرت را به دست بگیرند مسلما به خشونت ادامه خواهند داد.
سخنان احمدی نژاد اشاره ای به اپوزیسیون سوریه است که در حال حاضر با رژیم اسد می جنگد.

احمدی نژاد در ادامه افزوده است:" اگر سوریه نا امن شود کل منطقه در نا امنی فروخواهد رفت."

معاون رئیس جمهور مصر ادامه وضع موجود در سوریه را غیر ممکن توصیف کرده و خواستار همکاری های مشترک تهران و قاهره برای حل این معضل جهان اسلام شده است.
گفتنی است روابط ایران و مصر پس از سرنگونی رژیم حسنی مبارک رو به بهبودی گذاشته و دو کشور گامهایی را برای عادی سازی روابط خود برداشته اند.

در همین راستا یک کاروان جهانگرد ایرانی ماه گذشته از مصر دیدن کرد، اما پس از اعتراض های داخلی در مصر علیه جهانگردان ایرانی، سفر ایرانیان تا ما ژوئن آینده به تعلیق در آمد.
روابطه سیاسی این دو کشور پس ازپیروزی انقلاب اسلامی درایران و پناهنده شدن پادشاه سابق این کشور به مصر و انعقاد قرارداد صلح کمپ دیوید قطع شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size