در ایران 50 هزار کلاس خشتی و گلی آسیب پذیر در برابر سیل و زلزله وجود دارد

کاهش 16 درصدی اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش ایران در سال جاری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مرتضی رییسی، رییس سازمان نوسازی مدارس ایران با اشاره به کاهش 16 درصدی اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش در سال جاری گفت: این کاهش اعتبار در حالی رخ داده که 50 هزار کلاس درس در کشور خشتی و گلی و فاقد هرگونه استاندارد و ایمنی هستند.

وی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: اعتبار عمرانی آموزش و پرورش در سال گذشته 1170 میلیارد تومان بود که امسال این رقم به 980 میلیارد تومان کاهش یافته است.

رییس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس گفت: "ایران کشور زلزله خیزی است و باید توجه داشته باشیم که وجود 50 هزار کلاس درس ناایمن و غیر استاندارد یک هشدار جدی برای کشور محسوب می‌شود، چرا که این کلاس‌ها فاقد هرگونه استحکام و استانداردی هستند و با زلزله‌های کوچک دچار تخریب خواهند شد. "

به گفته وی، بیشتر این کلاس‌های تخریبی و فاقد استاندارد در کلان شهرها و بافت فرسوده به ویژه تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز و ارومیه قرار دارند که این شهرها عمدتا شهرهای پرتراکم و پرجمعیتی هستند.

رئیسی همچنین از وجود 150 هزار کلاس درس و فضای آموزشی فاقد سیستم‌های گرمایشی و فاصله زیاد کلاسهای درس در ایران با استانداردهای تعریف شده خبر داد و اگفت: "این موضوع یک هشدار محسوب می‌شود. "

به گفته وی، سال گذشته در لایحه بودجه، ردیف 30 میلیارد تومانی برای استاندارد سازی سیستم‌های گرمایشی در نظر گرفته شد که تنها 20 درصد آن یعنی حدود 6 میلیارد تومان تخصیص یافت در حالی که اعتبار مورد نیاز آموزش و پرورش برای استانداردسازی 150 هزار کلاس درس فاقد سیستم گرمایشی 1000 میلیارد تومان است.

گفتنی است که سال گذشته حادثه آتش سوزی در مدرسه شین آباد پیرانشهر انتقادات زیادی را متوجه آموزش و پرورش کرد و حتی وزیر آموزش و پرورش را تا مرز استیضاح پیش برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید