تاج زاده: استبداد آخوندی نه جدید، نه جذاب و نه پاسخگوی نیازهای امروز جهان ایست

با ارسال نامه سرگشاده به آیت الله خامنه ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مصطفی تاج زاده، زندانی سیاسی و اصلاح طلب ایرانی، ضمن ارسال یک نامه سرگشاده ای به آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، از وی خواسته است تا اجازه دهد انتخاباتی آزاد برگزار شود.

به گزارش "جرس" این فعال جنبش سبز و محبوس زندان اوین، با تاکید بر این نکته که در جهان ارتباطات، "استبداد آخوندی نمی تواند پاسخگوی نیازهای فردی و ملی باشد"، خطاب به رهبر جمهوری اسلامی تاکید می کند: "استبداد آخوندی نه جدید است و نه جذاب، و نه در جهان ارتباطات می تواند پاسخ گوی نیازهای فردی و ملی مسلمانان باشد و الگو قرار گیرد. به همین دلیل یقین دارم در ایران نیز همچون بسیاری از کشورهای اسلامی در آینده نه چندان دور شاهد برپایی انتخابات آزاد خواهیم بود."

عضو ارشد جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین با اشاره به این نکته که درهیچ کشوری که دموکراسی بر آن حاکم باشد مرسوم نیست که نهاد ناظر بر انتخابات خود رأساً به رد صلاحیت منتقدان حکومت بپردازد آورده است:" آخر در کدام کشور دموکراتیک، منصوبان رهبر مسئول رسیدگی به صلاحیت داوطلبانی می شوند که درصورت کسب رأی موظفند بر عملکرد رهبر نظارت و عنداللزوم او را عزل کنند؟ آیا می توانید یک کشور را که در آن دموکراسی حاکم است نام ببرید که مقامات رسیدگی کننده به صلاحیت داوطلبان ، خود در آن انتخابات به عنوان نامزد شرکت می کند، همان کاری که اعضای شورای نگهبان در جریان انتخابات خبرگان انجام می دهند؟ مگر می شود داور هم زمان بازیکن نیز باشد؟!"

در بخش دیگری از این نامه آمده است: "سکولارها، اعم از لیبرال یا سوسیالیست و کمونیست هم که حتی حق داشتن روزنامه و تشکیل حزب را ندارند، چه رسد به حق داوطلب نمایندگی مجلس و شورای شهر و روستا و خبرگان و ریاست جمهوری شدن، منتقدان مسلمان قانون گرا مانند ملی- مذهبی ها و نیز اعضای نهضت آزادی هم که اگر بازداشت و زندانی نشوند باید کلاهشان را به هوا بیندازند اعضای جبهه ملی هم که جای خود دارند! هم چنین مسلمانان خواهان سبک های دیگر زندگی متفاوت با آن چه رسماً تبلیغ می شود، در عرصه سیاست و حکومت ایران محلی از اعراب ندارند... به این ترتیب عملاً نامزدهای یک جناح یعنی اصول گراها، آن هم نه همه آن ها حق نامزد شدن دارند و اگر فشار افکار عمومی نباشد که شرایط دیگری بر مرجع نظارت بر انتخابات تحمیل کند، از هم اکنون باید به نامزد یک جناح خاص که روزنامه سپاه ویژگی مهم او را «نوکری ملت و نوکری ولایت (جناب عالی) می خواند، پیروزی در انتخابات یک اسبه خرداد 92 را تبریک گفت. تنها این سؤال باقی می ماند که آیا واقعاً معتقدید که با این اوصاف ما یکی از آزادترین و استانداردترین انتخابات جهان را داریم؟"

وی در بخش دیگری از نامه اش با انتقاد از سیستم انتخاباتی گفته است که در هیچ جای دنیا ارگان برگزار کننده انتخابات حق ندارد که کاندیداها را رد صلاحیت بکند.

مصطفی تاج زاده عضو ارشد جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و از پایه گزاران جبهه مشارکت، یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 توسط اصولگرایان بازداشت و روانه زندان شد.

تاج زاده تاکنون چندین بار با نوشتن نامه های سرگشاده از زندان نسبت به عملکرد آیت الله خامنه ای رهبر ایران به شدت انتقاد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید