نمایندگان اصولگرای پارلمان ایران سایت العربیه فارسی را مورد حمله قرار می دهند

حملات علیه العربیه فارسی از زمان راه اندازی آغاز شده و آن را در ایران فیلتر کرده اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

محمد باقری نماینده پارلمان ایران، تلویزیون العربیه و بخش فارسی آن را مورد انتقاد قرار داده و آن را به تلاش برای راه اندازی ''فتنه ای دیگر'' در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران متهم کرده است. در این میان سایت ''فارسی'' العربیه مورد اتهام ویژه قرار گرفته است.

مقام های ایرانی، حملات خود علیه سایت فارسی العربیه را از زمان راه اندازی آن در سال ۲۰۰۸ آغاز کرده و آن را فیلتر کرده اند. با این وجود این سایت توانست جایگاه خود را در میان فارسی زبانان در ایران، افغانستان، تاجیکستان و بخش هایی از ازبکستان، بیابد.

شخصیت ها و رسانه های اصولگرای ایرانی بارها انتقادها و اتهام های خود را متوجه العربیه فارسی کرده اند.

سخنان باقری در راستای حملاتی قرار دارد که بارها از سوی رسانه ها و شخصیت های اصولگرای ایران، متوجه بخش فارسی سایت ''العربیه.نت" شده و دست اندرکاران و همکاران آن را ''ضد انقلاب فراری'' و ''تجزیه طلب'' توصیف کرده اند.

اکنون و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران، محمد باقری از نمایندگان اصولگرای پارلمان این کشور، به متهم کردن العربیه بسنده نکرده بلکه این اتهام را به طرف های دیگری همچون پادشاهی سعودی گسترش داده و این کشور را متهم به پشبرد پروژه ''ایران هراسی" در منطقه کرده است.

باقری که عضو فراکسیون روحانیون پارلمان ایران نیز هست، در این باره گفته است: ''هدف عمده از راه‌اندازی شبکه‌های فارسی زبان تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی داخل کشور و آماده کردن فضای کشور برای به راه انداختن فتنه‌ای دیگر در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است.''

پیشتر نیز، سایت خبری ''ندای انقلاب'' نوشته بود که العربیه به دنبال انتقال بحران های منطقه به ایران است.

وب سایت امنیتی ''دل نوشته های خوز'' که اپوزیسیون ایران آن را به ارتباط با نهادهای امنیتی ایرانی متهم می کنند، درباره سایت العربیه فارسی نوشته است:'' در پی حرکت بیداری اسلامی در کشورهای عربی، عوامل پشت پرده شبکه مذکور برای مقابله با حوادث و وقایع جاری و انتقال بحران به جمهوری اسلامی در آستانه‌ی انتخابات نهمین دوره‌ مجلس شورای اسلامی، مبادرت به سرمایه‌گذاری و جذب عناصر تجزیه طلب کرده‌اند.''

وبلاگ ''روابط عمومی'' نیز در گزارشی، ''العربیه فارسی'' را متهم کرده است که ''به شدت مواضع ضد ایرانی دارد.'' این وبلاگ در عین حال افزوده که ''العربیه فارسی'' از ''فتنه گران'' پس از انتخابات ریاست جمهوری حمایت می کرده است.

اصولگرایان حاکم بر ایران به اعتراض های پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور، ''جریان فتنه'' می گویند.

سایت اصلاح طلب جعلی، العربیه را متهم می کند

سایتی اصولگرا با نام ''کلمه'' که نام و لوگوی سایت اصلاح طلب ''کلمه'' را ربوده و خبرهایی علیه اصلاح طلبان ایران درج می کند، نوشته است که ''العربیه فارسی'' با ربودن گوی سبقت از سایت هایی مانند خود نویس، جرس ، سحام نیوز، کلمه و... به اشاعه اخبار دروغ و ضد و نقیض در رابطه حیات جریان فتنه و سیاه نمایی علیه وضعیت داخلی ایران می‌پردازد.''

این یادداشت ادامه داده است: ''این شبکه همچنین در جریان های فتنه 88 با حمایت از اقدامات گروهک های تروریستی، آشوب ها و ناهنجاری ها را در سطح گسترده به قصد حمایت از گروه های جدایی طلب– سلطنت طلب به نفع جبهه استکبار پوشش داد و همچنین بعد از ناکامی تمامی تئوری های معاندین نظام مقدس جمهوری اسلامی، بخش فارسی زبان این شبکه را برای رصد کامل تحولات داخلی ایران راه اندازی کرد.''

با وجود تمام آن چه که رسانه های وابسته به جناح تندروی نظام ایران نوشته اند، سایت فارسی العربیه جایگاه ویژه ای میان مخاطبان خود یافته است. این سایت در تلاش است برپایه اصول حرفه ای اخبار جهان عرب را به فارسی زبانان در ایران، تاجیکستان، افغانستان وجنوب ازبکستان برساند. این سایت همچنین رویدادهای داخلی کشورهای عربی را همچون دیگر سایت های خارجی فارسی زبان مانند بی بی سی بریتانیا، دویچه وله آلمان و رادیو فراد با رعایت اصول بی طرفی پوشش می دهد.

سایت فارسی العربیه، نخستین سایت عربی است که خبرهای خود را به زبان فارسی برای فارسی زبانان در کشورهای مختلف منتشر می کند.

شایان ذکر است که ایران شمار زیادی از شبکه های تلویزیونی عربی زبان در اختیار دارد که سیگنالهایشان کشورهای عربی را پوشش می دهند. ایران همچنین ده ها سایت رسمی و شبه رسمی دارد که خبرها، گزارش ها و تحلیل های خود را به زبان عربی منتشر می کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size