بشار اسد: کشورهای غربی تاوان حمایت از "القاعده" را خواهند پرداخت

ضمن انتقاد از اردن و ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بشار اسد رئیس جمهور سوریه شامگاه روز چهارشنبه 18-4-2013 در یک گفت و گوی تلویزیونی اعلام کرد "کشورهای غربی تاوان حمایت از "تروریست ها" در سوریه را خواهند پرداخت."

اسد که با تلویزیون دولتی الاخباریه سوریه گفت و گو می کرد با انتقاد از اردن اظهار داشت : " آنچه که در سوریه اتفاق می افتد، در این کشور متوقف نخواهد شد و اردن در معرض آنچه که ما گرفتار آن شدیم، قرار خواهد گرفت."

پیش از این برخی گزارش های غربی از آموزش نظامی شماری از مخالفان مسلح نظام اسد در اردن توسط نیروهای آمریکایی خبر داده بودند.

رئیس جمهور سوریه مخالفان خود را " مزدوران، تروریسیت‌ و تکفیری‌" توصیف کرد و گفت که در حال مبارزه با این گونه افراد است."

گفتنی است که در ماه های نخست انقلاب مردم سوریه ، خشونت تنها از سوی رژیم این کشور علیه معترضان اعمال می شد . نیروهای امنیتی و ارتش سوریه در ماه های نخست اعتراضات با استفاده از سلاح های سنگین و سبک ، صدها نفر از مخالفان را کشته و هزاران نفر دیگر را بازداشت کردند.

وی درباره گفت و گوی ملی که قرار است در سوریه برگزار شود تاکید کرد " تنها کسانی به این گفت و گو دعوت می شوند که خواهان ثبات در سوریه هستند.

اسد در بخش دیگری از سخنان خود درباره کردهای کشورش گفت :" کرد‌ها نه میهمان هستند و نه مسافر بلکه اکثر آنها ملی ‌گرا هستند. او اظهار داشت که " رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه مقبولیتی میان کرد‌ها ندارد."

وی با انتقاد از موضع ترکیه نسبت به بحران سوریه اظهار داشت :" اردوغان بخاطر جایگاه خود حاضر است تمام کشورش را بفروشد."

گفتنی است که رئیس جمهور سوریه روز سه شنبه گذشته عفو عمومی اعلام کرده بود و طی حکمی تمامی کسانی که تا تاریخ 16 آوریل 2013 "مرتکب جرم " شده ‌اند ، عفو کرد".

از سوی دیگر فیلیپ لالیو سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در واکنش به عفو عمومی بشار اسد اظهار داشت :" انتظار این است که اقدام اسد خوشحال کننده باشد اما رژیم این کشور ما را به مانورهای سیاسی عادت کرده است."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید