رفسنجانی: رهبر دیگر به من اعتماد ندارد

در دیدار با استانداران دوران سازندگی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هاشمی رفسنجانی رئیس تشخیص مصلحت نظام، در دیداری که با استانداران دوران سازندگی و اصلاحات داشت، گفت :" رهبر دیگر به من اعتماد ندارد و در این وضعیت نمی‌توان کاری کرد".

وی افزود:" آیت الله خامنه ای و سپاه پاسداران از چیزی کمتر از کل ایران راضی نمی شوند".

این صریح ترین اظهار نظر رفسنجانی، در باره رابطه اش با رهبر جمهوری اسلامی ایران است. وی قبلا هیچ وقت به این صراحت در این مورد اظهار نظر نکرده بود.

به گزارش سهام نیوز به نقل از یکی از استانداران که در این دیدار شرکت داشته، اکبر هاشمی رفسنجانی گفته است: "من آقای خامنه ای را از مشهد به تهران آوردم و با دوستان در شورای انقلاب صحبت کردم و به شورا بردم. بسیاری از دوستان با سابقه انقلاب از این کار من گله کردند، اما من گفتم حضور ایشان لازم است."

دوران سازندگی واصلاحات از نظر هواداران رفسنجانی به دورانی اطلاق می شود که هاشمی رفسنجانی ریاست جمهوری کشور به عهده داشت.

پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2009 در ایران، فشار نهادهای حکومتی نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای بر اکبر هاشمی رفسنجانی و خانواده او افزایش یافته است.

هاشمی رفسنجانی در آخرین خطبه نماز جمعه در 2009 با انتقاد از عملکرد صدا و سیما گفته بود"بخش بزرگی از مردم در نتیجه انتخابات تردید دارند و ما باید این تردیدها را از بین ببریم".

رئیس مجلس تشخیص مصلحت نظام با اشاره به دستگیری‌های گسترده پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 در همان خطبه نماز جمعه گفته بود، "تمامی دستگیرشدگان باید آزاد شوند و ما نباید زندانی داشته باشیم. همه ما باید با خانواده کشته‌ شدگان اخیر ابراز همدردی کنیم".

بسیاری ناظران سیاسی سخنان هاشمی رفسنجانی در آخرین خطبه‌ نماز جمعه در 2009 را انتقادی غیرمستقیم به مواضع علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرده بودند.

اکبر هاشمی رفسنجانی در سال‌های اخیر انتقاداتی نسبت به شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در ایران بیان کرده است. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال 2012 نیز با بیان انتقاداتی نسبت به وضعیت سیاسی و اقتصادی در ایران گفته بود "عرصه سیاست و اقتصاد به ‌دست کوته ‌نظران و بی‌تجربه‌ها افتاده است."

گفتنی است که هاشمی رفسنجانی در سال های اخیر اغلب پست های کلیدی مانند فرماندهی کل قوا، ریاست مجلس خبرگان و ریاست هیئت امنای دانشگاه آزاد را یکی پس از دیگری از دست داد.

کارشناسان امور سیاسی ایران هاشمی رفسنجانی را مرد چانه زنی های سیاسی و گرداننده پشت پرده امور جمهوری اسلامی ایران قلمداد می کنند.

کارشناسان می گویند که رهبر جمهوری اسلامی ایران سعی در منزوی کردن رفسنجانی دارد، اما آنها بر این باورند که او مهره ای مانند آیت الله منتظری، موسوی یا کروبی نیست که به سادگی رهبر بتواند او را به حاشیه براند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم