شمار بازداشت شدگان عرب های استان خوزستان از 208 نفر گذشت

با نزدیک شدن سالگرد اعتراضات 2005

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رادیو آلمان به نقل از فعالان حقوق بشر اهواز گزارش داد دستگیری فعالان مدنی و اجتماعی استان خوزستان که از ماه مارس آغاز شده، در روزهای اخیر سرعت گرفته است. به گفته کریم رحیمی ، فعال حقوق بشر ساکن لندن شمار بازداشت شدگان در اهواز و شهرهای اطراف به بیش از 208 تن رشیده است.

بر اساس همین گزارش ، نیروهای امنیتی روز 12 آوریل به یک گردهم آیی شب شعر در شهرک رزمندگان اهواز حمله کرده و تعداد زیادی از شرکت کنندگان را دستگیر کرده اند.

بر اساس مرکز اسناد حقوق بشر به نقل از بستگان دستگیرشدگان، نیروهای امنیتی هنگام ورود به منازل این افراد و دستگیر کردن آنها هیچگونه مجوز قانونی و یا حکمی از دادگاه ارئه نداده اند.

براساس گزارش مذکور، نحوه ورود نیروهای امنیتی به این شب شعر نشان می دهد که این جلسات از مدت ها قبل تحت کنترل ماموران بوده وافرادی را که در آنجا رفت و آمد می کردند تحت نظر داشته اند.

در روزهای اخیر تجمعات مختلفی در شهرهای مختلف استان خوزستان از جمله هویزه برگزار شد که 8 نفر را در این تجمع دستگیر کردند.
در سال 2005 نامه ای منسوب به ابطحی معاون خاتمی رئیس جمهور وقت منتشر شد که در آن دستوراتی مبنی برتغییر بافت جمعیتی عرب خوزستان صادر شده بود.

ابطحی همان زمان این امر را رد کرد، اما اعتراضات مردم عرب ادامه پیدا کرد و 300 نفر در جریان آن تظاهرات دستگیر گردیدند که 2 نفر آنها در ماه مارس همان سال اعدام گردیدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم