تلویزیون ایران: میزان خالص اشتغالزایی در دوران احمدی نژاد نزدیک ''صفر'' است

در برنامه ای با حضور یک کارشناس اقتصادی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دبی-العربیه.نت فارسی

تلویزیون دولتی ایران شامگاه یکشنبه ۱۵-۴-۲۰۱۳ برنامه ای با حضور یک اقتصاد دان پخش کرد که طی آن دولت محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری این کشور کمترین اشتغال زایی را طی نیم قرن اخیر داشته است.

کارشناس اقتصادی تلویزیون دولتی ایران گفته است که میزان خالص اشتغال زایی در دوران احمدی نژاد، نزدیگ صفر بوده است.
به گزارش ''عصر ایران'' شامگاه یکشنبه سعود نیلی ، یکی از برجسته ترین اقتصاددانان ایران مهمان ویژه برنامه تلویزیونی "پایش" بود که به طور مستقیم از شبکه اول سیما پخش شد.

این استاد اقتصاد ، به همراه خود ، نمودارهایی از وضعیت اقتصادی کشور را آورده بود که غافلگیر کننده ترین و تکان دهنده ترین آن ، مربوط به میزان اشتغالزایی در دولت احمدی نژاد و دولت های قبلی بود که به طور زنده بر روی آنتن رفت.

ان اقتصاددان ، در نمودار تخصصی اشتغال ، میزان اشتغال ایجاد شده در در ایران دوره های زمانی 5 و 10 ساله را از سال 1335 شمسی تا 1390 را اعلام کرد که بر اساس آن ، کمترین اشتغال خالص ایجاد شده در نیم قرن گذشته ، مربوط به دولت کنونی است.

اشتغال خالص ، ناظر به میزان اشتغال ایجاد شده و میزان افراد بیکار شده در یک دوره زمانی خاص است.

بر این مبنا ، در سال های 1385 تا 1390 ، میزان اشتغالزایی خالص سالانه ، تنها 14 هزار و 200 بوده است که بسیار ناچیز و در حد صفر است.

این در حالی است که بنا بر ادعای احمدی نژاد ، میزان اشتغالزایی سالانه در 7 سال گذشته ،به طور متوسط سالانه 857 هزار نفر بوده است.البته همین دولت مدعی است در سال های 89 و 90 ، به میزان 2.5 میلیون نفر اشتغالزایی کرده و در سال 91 نیز 2 میلیون شغل ایجاد کرده است.

ارائه آمار 14 هزار و 200 شغل در سال در رسانه ملی در حالی است که طبق همین آمار ، در دولت قبل از احمدی نژاد ، میزان اشتغالزایی خالص ، بالغ بر 695 هزار نفر در سال بوده است.

آمار اشتغالزایی خالص در دوران دفاع مقدس نیز که کشور درگیر یک جنگ تمام عیار 8 ساله بود ، حدود 200 هزار شغل در سال بود که 14 برابر بیشتر از دوران کنونی است که بالاترین درآمد نفتی کل تاریخ ایران را داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید