تلاشهای احمدی نژاد برای دستیابی به اورانیوم نیجر

رئیس جمهور ایران از 4 کشور آفریقایی دیدن می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش خبرگزاری فارس، احمدی نژاد برای بازدید رسمی از کشورهای بنین، غنا و نیجر روز یک شنبه 14-04-2013 به سوی قاره آفریقا پرواز کرد.

نیجر دارای چهارمین منابع اورانیوم جهان است و این ماده خام را به بسیاری از کشورهای جهان صادر میکند.

نصیرو آریفاری ،وزیر امورخارجه بنین به خبرگزاری فرانسه گفت: "احمدی نژاد به عنوان دبیرکل کشورهای غیر متعهد از این کشور به طور رسمی بازدید می‌کند.

وزیر امور خارجه بنین تاکید کرد که مذاکرات احمدی نژاد شامل موضوعات انرژی ، آموزش و کشاورزی خواهند بود.

به گفته دولت "نیامی" پایتخت نیجر احمدی نژاد برای دیداری دو روزه از این کشور روز دوشنبه وارد این کشور خواهد شد.

محمد نیکخواه سفیر ایران در نیجر پس از دیدار با رئیس جمهور محمدو عیسوفو به خبرنگاران گفت: "احمدی نژاد با هئیت بزرگی وارد نیجر شده و برای تحکیم روابط در کشور با مقامات این کشور به مذاکره خواهد نشست.

محمد نیکخواه افزود: "این دیدار نقطه عطفی در روابط دوکشور خواهد بود و فرصت‌های طلایی برای هر دو کشور بوجود خواهد آورد".

نیجر ازکشورهای تولید کننده اورانیوم خام جهان است که ایران مدت‌هاست در صدد دستیابی به آن برای برنامه جنجالی هسته‌ای خود می‌باشد، اما سفیر ایران در دیدار مطبوعاتی خود به آن اشاره‌ای نکرد.

نیجر اخیرا از فرانسه ، استعمارگر سابقش، که مشتری بزرگ اورانیوم آن کشور است، شدیدا انتقاد کرده و خواهان سهم بیشتری ازمعادن و فروش این ماده که توسط فرانسه انجام می‌گیرد، شده است. وزیر امورخارجه نیجر ماه فوریه سال جاری از تهران دیدن کرده بود.

برنامه سفر احمدی نژاد به غنا هنوز اعلام نشده است.

احمدی نژاد قبلا از 11 کشور آفریقایی در 4 سفر مختلف دیدن کرده است. اکثر این سفرها به آفریقا به منظور جلب حمایت این کشورها در سازمان ملل متحد به نفع ایران بوده است. زیرا سازمان ملل علیه برنامه هسته‌ای ایران خصوصا امتناع ایران از متوقف کردن غنی سازی اورانیوم، 4 دوره تحریم علیه کشور وضع کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید