ایران در سال 2012 بالاترین آمار اعدام را در 15 سال گذشته داشته است

دکتر غلامرضا حسین بر: بیشترین آمار اعدام در ایران مربوط به بلوچستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در گزارش سالانه مجازات اعدام در ایران سال 2012 که توسط سازمان حقوق بشر ایران منتشر شده، آمده است که آمار اعدام ها در سال ۲۰۱۲ جزو بالاترین آمار اعدام سالانه در ۱۵ سال گذشته در ایران می‌‌باشد.

این گزارش می‌افزاید : این در حالی‌ ‌است که به علاوه موارد لحاظ شده در این گزارش احتمال می‌رود تعداد زیادی اعدام اعلام نشده و مخفیانه نیز وجود داشته باشد.

بر پایه این گزارش حداقل ۵۸۰ نفر در سال ۲۰۱۲ در ایران اعدام شده‌اند که از این تعداد ۲۹۴ مورد (۵۱ درصد) توسط منابع رسمی ایران گزارش شده‌اند و ۲۸۶ مورد مربوط به گزارش‌های منابع غیر رسمی است.

این سازمان گفته است که فقط ۸۵ مورد از ۳۲۵ مورد اعدام مخفی زندان وکیل آباد در سال ۲۰۱۲ در این گزارش لحاظ شده است.

حداقل ۷۶ درصد اعدام‌های اشاره شده در این گزارش به جرایم قاچاق مواد مخدر مرتبط بوده‌اند.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران ۶۰ درصد اعدام‌ها در ملاء عام صورت گرفته است. ۴۶ درصد اعدام‌های در ملاء عام در استان فارس انجام شده است.

این گزارش می‌افزاید: یک سوم اعدام‌های در ملاء عام مربوط به قاچاق مواد مخدر بوده است.9 زن ، 27 شهروند افغان و 1 شهروند پاکستان در میان اعدام شدگان هستند.

سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید گزارش‌های تایید شده مبنی بر اعدام‌های "مخفی" یا "اعلام نشده" در بیش از ۱۵ زندان مختلف ایران دریافت کرده است.

این سازمان همچنین در مورد خطر اعدام قریب‌الوقوع زندانیان گروه‌های قومی در ایران هشدار داده و گفته است: "زندانیان عرب، بلوچ و کرد در خطر اعدام قریب‌الوقوع به سر می‌برند. در سال ۲۰۱۲، چهار فعال عرب-اهوازی به دار آویخته و پنج فعال دیگر (محمد علی عموری نژاد، هاشم شعبانی، هادی راشدی، مختار البوشوکه و جابر البوشوکه) به جرم "محاربه" توسط دیوان عالی ایران محکوم شدند. شش زندانی کرد- سنی در دسامبر ۲۰۱۲ در زندان قزل حصار کرج اعدام شده و چندین زندانی کرد سنی دیگر درصف اجرای حکم هستند. زانیار و لقمان مرادی، دو زندانی کرد همواره در خطر اعدام قریب‌الوقوع قرار دارند."

اطلاعات زیادی در مورد زندانیان بلوچ در دست نیست اما بنابر گزارش سازمان حقوق بشر ایران، بسیاری از زندانیان بلوچ در زندان‌های سایر شهرهای ایران و خارج از بلوچستان به دار آوریخته می‌شوند.

دكتر غلامرضا حسين‌بر فعال بلوچ در این باره به العربیه گفت: آمار و ارقامی که از منابع مختلف به دست ما می‌رسد حاکی از این است که با وجود اینکه جمعیت بلوچها در ایران نسبت به سایر ملیت‌ها کمتر است اما بیشترین آمار اعدام در ایران مربوط به منطقه بلوچستان است.

وی گفت: "بر اساس تحقیقاتی که من از طریق منابع مختلف و گزارش‌های دریافتی از سوی خانواده‌ها و بستگان بسیاری از اعدام‌شدگان در حدود 2 سال پیش انجام دادم، حدود یک سوم اعدام‌شدگان، بلوچ هستند که به بهانه‌های مختلف از جمله به اتهام قاچاق مواد مخدر در شهرهای مختلف ایران اعدام شده‌اند."

دکتر حسین‌بر اظهار داشت: "بسیاری از متهمان بلوچ ابتدا به شهرهای دیگر مانند خرم‌آباد، تبریز، سمنان، تهران، رجایی شهر و ... تبعید شده و سپس اعدام می‌شوند و در اغلب موارد هویت آنان به طور کامل اعلام نمی‌شود. به همین دلیل تهیه آماری دقیق و مستند در این باره امکان‌پذیر نیست."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید