ایران بهره برداری از دو معدن اورانیوم و یک کارخانه تولید كيك زرد را آغاز کرد

کمتر از یک هفته پس از مذاکرات بی نتیجه اتمی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمهوری اسلامی ایران بهره‌برداری از دو معدن اورانیوم، یک کارخانه تولید کیک زرد و شتاب‌دهنده رودوترون را آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری ''ایرنا'' محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران، سه‌شنبه ۹-۴-۲۰۱۳ از راه ویدیو کنفرانس، دستور آغاز بهره‌برداری از این مجتمع‌ها را صادر کرد.

این گزارش مدعی است که کارخانه تولید کیک زرد ''شهید رضایی''۶۰ تن کیک زرد در سال تولید می‌کند و بهره‌برداری از این مجتمع، سبب افزایش کیفیت و امکان صدور کیک زرد به خارج از ایران می‌شود.

از سویی، این گزارش افزوده است که ''پروژه ساغند یزد، نمود عینی فعالیت در زمینه استحصال اورانیوم از منابع طبیعی است. تأسیسات موجود در این کارخانه، اورانیوم را از عمق ۳۵۰ متری استخراج می‌کند.''
اورانیوم استخراجی از معادن ساغند در مجتمع شهید رضایی نژاد پس از اعمال فرایندهای مختلف شیمیایی و فیزیکی به کیک زرد تبدیل می‌شود.

در همین زمینه بهره‌برداری از نخستین ''شتاب‌دهنده رودوترون'' در شهر تفت نیز با دستور احمدی نژاد آغاز شد.

مدیر این پروژه گفته است: ''دانش این پروژه به صورت انحصاری در اختیار چند کشور بود و به علت تحریم واردات آن ممکن نبود.''

وی ادامه داده است: ''به همین دلیل از سه سال پیش به دنبال ایجاد آن در کشور بودیم که امروز با دستور رییس جمهوری به طور رسمی این موفقیت بزرگ به بهره‌برداری رسید.''

''ایرنا'' نوشته است: ''رودوترون نسل جدیدی از شتاب‌دهنده ها بوده که قادر است پرتوهای الکترون یا ایکس پرقدرت و پر انرژی را برای مصارف صنعتی از قبیل پرتودهی لوازم پزشکی، مواد پلیمری، کابل، سیم برق و مواد غذایی به وجود آورد.''

افزایش فعالیت اتمی جمهوری اسلامی ایران در حالی صورت می‌گیرد که کمتر از یک هفته از آخرین دور مذاکرات اتمی این کشور با گروه ۱+۵ می‌گذرد. این دور از مذاکرات که بی‌نتیجه بوده، در شهر آلماتی قزاقستان برگزار شد.

غرب ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزار اتمی متهم می‌کند، از این رو اقدام به اعمال تحریم‌های گسترده‌ای علیه این کشور نموده است. ایران اما بر مسالمت‌آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید دارد.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید