وزیر کشور درباره مرگ ستار بهشتی، بار دیگر به مجلس فراخوانده شد

به دنبال اعتراض مجدد علی مطهری نماینده اصولگرا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس روز شنبه 6-4-2013 به نقل از هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که سوال او در مورد پرونده ستار بهشتی در جلسه علنی روز سه شنبه 9-4-2013 با حضور وزیر کشور، مصطفی محمد نجار برای بار دوم بررسی می‌ شود.

علی مطهری درباره سؤال خود از وزیر کشور در گفت‌ و گو با خبرگزاری مهر گفت: " انتظار داشتیم از خانواده ستار بهشتی و مردم عذرخواهی شود و رضایت خانواده او گرفته شود که این کار انجام نشد."

وزیر کشور در حالی برای دومین بار درباره پرونده ستار بهشتی به مجلس فراخوانده می شود که محمدرضا تقوی فرد مدیرمسئول روزنامه خورشید نزدیک به اسفندیار رحیم مشایی به دلیل انتقاد از نحوه مرگ ستار بهشتی امروز در شعبه ۹ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه تهران محاکمه می شود.

ستار بهشتی جوان 35 ساله کارگر و وبلاگ ‌نویس منتقد در نوامبر 2012 به دلیل فعالیتهای اینترنتی خود، بازداشت شد و 4 روز بعد در مقر پلیس تولید و تبادل اطلاعات تهران ( پلیس فتا) درگذشت. انعکاس وسیع خبر مرگ بهشتی که به گفته‌ ی بازماندگانش زیر شکنجه کشته شده است ، مجلس را وادار کرد تا کمیته‌ ای را برای بررسی این پرونده تشکیل دهد.

سؤال مطهری درباره مرگ ستار بهشتی در جلسه 25-12-2012 کمیسیون امنیت ملی با حضور وزیر کشور مورد بررسی قرار گرفت اما پاسخ وزیر کشور او را قانع نکرد.
قرائت گزارش مجلس در مورد درگذشت ستار بهشتی در 6-1-2013 در صحن علنی مجلس نیز با تذکر علی مطهری در این جلسه همراه بود.

مطهری می‌ گوید او در این مورد شخصا تحقیق کرده و به این نتیجه رسیده که "بازداشت ستار بهشتی با حکم قضایی نبوده است." محمد رضا تابش نماینده یزد نیز در این نشست از تاخیر چند هفته ‌ای در ارائه گزارش به مجلس و حذف بخشی از آن انتقاد کرد.
برخی گزارش‌ ها حاکی از آن است که بخش حذف شده مربوط به اعتراف ماموران پلیس فتا در مورد شکنجه‌ و بدرفتاری با ستار بهشتی بوده است.

پس از مرگ ستار بهشتی، عده‌ ای از زندانیان اوین با انتشار نامه‌ ای شهادت دادند که او شکنجه شده است.
در گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، که در روز 29-1-2013 منتشر شد، به مرگ ستار بهشتی به عنوان نمونه بارزی از به ‌کارگیری شکنجه در بازداشتگاه‌ های ایران اشاره شده است. سازمان عفو بین الملل که مقر آن در لندن است ، روز 8 آذرماه 1391 در بیانیه‌ ای اعلام کرده بود که با توجه به "سابقه جمهوری اسلامی در عدم بررسی" دلیل مرگ‌ افرادی که در زمان بازداشت در ایران جان باخته ‌اند، این نگرانی وجود دارد که این ‌بار نیز "تحقیقات" مقام‌ های قضایی جمهوری اسلامی به منظور "لاپوشانی" و پنهان کردن حقایق در مورد دلیل مرگ ستار بهشتی باشد.

با این حال مسئولان جمهوری اسلامی تاکنون اظهارات متفاوتی را در مورد علت مرگ ستار بهشتی بیان کرده اند . پزشکی قانونی نیز اواخر آبان‌ ماه اعلام کرده بود که ستار بهشتی بر اثر "مرگ طبیعی" جان خود را از دست داده است. اما دادستان تهران چهارم دی‌ ماه سال گذشته ، یک روز پیش از جلسه کمیسیون امنیت ملی ملی درباره این پرونده، وارد کردن "ضربه یا فشار روانی" را محتمل ‌ترین دلیل مرگ ستار بهشتی دانسته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید