پیشنهاد ایران برای تعلیق غنی سازی 20% در مقابل رفع تحریم ها و توافق بر سر سوریه

روزنامه ''الشرق الاوسط'' به نقل از منابع مطلع آمریکایی گزارش داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع آمریکایی گفته اند که ایران پیشنهاد تعلیق غنی سازی اورانیوم به نسبت 20 درصد را در مقابل برخی امتیازها، ارائه داده است.
چنین خبری در روزهای اخیر در واشینگتن متداول بود.


به گزارش روزنامه فرامنطقه ای ''الشرق الاوسط'' به نقل از منابع دولتی آمریکا، تهران پیشنهاد داده است تا در مقابل پذیرش تعلیق غنی سازی اورانیوم به نسبت 20 درصد و موافقت با درخواست بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از نیروگاه های اتمی ایران، تحریم های بین المللی اعمال شده علیه این کشور پایان یابد و درباره بحران سوریه توافقی با حضور ایران حاصل شود.


این گزارش می افزاید که طرف ایرانی چنین پیشنهادی را در آخرین نشست کارشناسان این کشور با کارشناسان گروه 1+5 در روز 18 مارس گذشته در استانبول ترکیه ارائه داده است.

بنا به گفته منابع آمریکایی، ایرانی ها موضوع سوریه را در استانبول مطرح نکرده اند، بلکه پیشنهاد گفت و گو درباره سوریه را از راه ''دوستان مشترک'' ارائه داده اند.

انتظار می رود در مذاکرات اتمی ایران و گروه 1+5 که قرار است روزهای جمعه و شنبه آینده در آلماآتای قزاقستان برگزار شود، طرف ایرانی این پیشنهادها را به طور رسمی ارائه دهد.

نرمش ایران در موضعش در حالی صورت می گیرد که هفته گذشته واشینگتن شاهد جنب و جوش مجموعه ''دوستان نظام ایران'' بود. این تحرک و جنب و جوش با هدف ایجاد امید نسبت به دور جدید مذاکرات اتمی و بی اثر نشان دادن تحریم های بین المللی علیه ایران صورت گرفته است.


گزارش ''الشرق الاوسط'' در حالی منتشر می شود که پیش از این روزنامه آمریکایی ''وال استریت ژورنال'' به نقل از مقام های ارشد آمریکا، اتحادیه اروپا و اسرائیل نوشته بود که آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، در پی محدود کردن برنامه اتمی این کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است.

این روزنامه آمریکایی به نقل از یک مقام ارشد در دولت آمریکا نوشته است که آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز حکایت از آن دارد که ایران با اکسیده کردن بخش قابل توجهی از ذخایر اورانیوم غنی‌شده 20 درصدی خود، درصدد محدود کردن این ذخایر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید