مقام های غربی:خامنه ای درپی محدود کردن برنامه اتمی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است

به گزارش روزنامه ''وال استریت ژورنال''

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی ''وال استریت ژورنال'' به نقل از مقام های ارشد آمریکا، اتحادیه اروپا و اسرائیل نوشته است که آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، در پی محدود کردن برنامه اتمی این کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است.


در گزارش ''وال استریت ژورنال'' آمده است که آیت الله خامنه ای با به چالش کشیدن اسرائیل و آمریکا در خصوص برنامه اتمی، شاید بتواند موقعیت سیاسی خود را در ایران تحکیم بخشد، اما این روند به افزایش تنش این کشور با جامعه بین المللی منجر می شود که خود نتیجه ای غیر از خواسته رهبران ایران به دنبال خواهد داشت.

این روزنامه آمریکایی به نقل از یک مقام ارشد در دولت آمریکا نوشته است که آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز حکایت از آن دارد که ایران با اکسید کردن بخش قابل توجهی از ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی خود، درصدد محدود کردن این ذخایر است.

این گزارش به نقل از برخی مقام های آمریکا و اسرائیل ادامه داده است که که این رویکرد آیت الله خامنه‌ای، آمریکا و متحدانش را در موقعیتی حساس قرار می‌دهد، چرا که بیش از آن که گویای تغییر بنیادین برنامه اتمی ایران باشد، حکایت از یک وقفه در انجام آن دارد.


در گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است که تهران ۲۳۲ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌شده در اختیار دارد، اما حدود ۱۰۰ کیلوگرم آن را به صفحات سوخت برای رآکتور تحقیقاتی خود تبدیل می‌کند.

''وال استریت ژورنال'' به ناآرامی‌های پس از آخرین انتخابات ریاست جمهوری ایران اشاره کرده و نوشته است که آیت الله خامنه‌ای نمی‌خواهد این ناآرامی‌ها بار دیگر پس از انتخابات خردادماه تکرار شود.

بر اساس این گزارش، رهبر جمهوری اسلامی درصدد پیدا کردن یک جایگزین منعطف‌تر به نسبت محمود احمدی‌نژاد است که نخبگان سیاسی ایران را به چالش کشیده است.


این نشریه به اختلافات میان رهبر و رئیس جمهور ایران اشاره کرده و نوشته است که محمود احمدی‌نژاد اگرچه مدافع سفت و سخت برنامه هسته‌ای ایران به‌ نظر می‌رسد، در عین حال علاقه خود را به مذاکره نیز نشان داده است، چنان‌ چه در اواخر سال ۲۰۰۹ تهران در ابتدا با قدرت‌های جهانی به توافق رسید که بخش عمده‌ای از اورانیوم غنی‌شده خود را به کشور سومی ارسال کند، اما این تصمیم با مخالفت آیت‌الله خامنه‌ای روبه‌رو شد که در تلاش برای محدود کردن قدرت او بود.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، آیت الله خامنه‌ای همچنین مخالف گفت‌وگوهای دو جانبه میان تهران و واشینگتن در رابطه با مسئله هسته‌ای ایران است و اعتقاد دارد که کوتاه آمدن در مسئله هسته‌ای، مخالفان جمهوری اسلامی را برای تغییر حکومت ایران جسورتر می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم