احمد صدر حاج سید جوادی درگذشت

پس از یک دوره طولانی بیماری به دلیل کهولت سن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد صدر حاج سیدجوادی، اولین وزیر کشور پس از پیروزی انقلاب ایران و از رهبران نهضت آزادی و جبهه ملی روز یکشنبه در سن 96 سالگی در تهران درگذشت.

او که حقوقدان و وکیل دادگستری بود در دولت موقت مهدی بازرگان وزیر کشور و سپس وزیر دادگستری شد.

وی همچنین از اعضای شورای انقلاب بود و در دوره شاه وکیل کسانی چون آیت الله حسنعلی مننتظری وآیت الله علی خامنه ای بود.

او همزمان با جنبش پس از انتخابات ریاست جمهوری گذشته از مواضع معترضان پشتیبانی کرد و چند نامه سرگشاده برای آیت الله خامنه ای و همچنین مردم فرستاد.

حاج سید جوادی در یکی از این نامه ها از اینکه انقلاب ایران به این سرنوشت دچار شده است به عنوان یکی از اعضای سابق شورای انقلاب از مردم عذرخواهی کرد.

او گفته بود:" به خاطر خسارات مادی و معنوی که از رهگذار عملکرد و سیاست‌ گذاری‌های مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران، طی بیش از سه دهه حکمرانی به مردم و کشور تحمیل شده " ابراز تاسف می کند.

وزیر اسبق کشور همچنین تاکید کرده بود:" اگر ما پس از پیروزی انقلاب، همچنان شانه به شانه ایستاده و دست در دست هم، استبداد را نشانه گرفته بودیم و مشكلات را در سقوط شاه خلاصه نمی‌دیدیم، امكان بازتولید استبداد و فرو افتادن از استبداد سیاسی به استبداد دینی به این سان راحت و كم‌هزینه صورت نمی‌پذیرفت."

او همچنین در نامه ای به رهبر جمهوری اسلامی ایران خواستار دور کردن " کارگزارن و مشاوران متملق" از دو خود شده بود و برای او نوشت:" آیا تاکنون اندیشیده‌اید که مراد چاپلوسان از به کار بردن اوصافی مانند 'امام خامنه‌ای' چه می‌تواند باشد؟ آیا این دروغ بزرگی نیست که پایه‌های حکومت را سست می‌کند؟"

صدر حاج سید جوادی نیز خواستار آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی و بررسی " صلاحیت اخلاقی" احمدی نژاد در مجلس شورای اسلامی شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم