برجسته ترین حوادث امنیتی که پادشاهی سعودی ایران را به دست داشتن در آن متهم کرده است

بازگشت این رخدادها به سال ۱۹۸۵

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اعلام اخیر مقام های سعودی مبنی بر ارتباط اعضای دستگیر شده یک شبکه جاسوسی با سازمان های اطلاعاتی ایران، در چارچوب سلسله تجاوزهایی صورت می گیرد که ایران متهم به اجرای آن علیه پادشاهی سعودی است.


پادشاهی سعودی از زبان سخنگوی وزارت کشور خود تاکید کرده است که تحقیقات اولیه، ارتباط اعضای شبکه جاسوسی دستگیر شده در این کشور با سازمان های اطلاعاتی ایران را نشان می دهد. این شبکه ۱۸ نفر عضو دارد که یک ایرانی و یک لبنانی در یان آنها دیده می شوند و بقیه اعضا شهروندان پادشاهی سعودی هستند.


مقام های عالیرتبه ایرانی دست داشتن کشورشان در چنین فعالیت هایی در خاک سعودی را رد کرده و می گویند که این اخبار عاری از صحت است.
پیشتر در سال ۲۰۱۱ نیز ایالات متحده آمریکا، ایران را به تلاش برای ترور عادل الجبیر سفیر سعودی در واشینگتن با همکاری با یک باند مکزیکی متهم کرده بود. این مساله باعث شد که ایران با شکایت از آمریکا در سازمان ملل متحد، این کشور را به تبلیغ برای راه اندازی جنگ علیه خود متهم کند.


از میان تجاوزهای دیگر می توان به حمله افرادی مسلح به مقر سفارت سعودی در تهران در سال ۲۰۱۱ اشاره کرد. در ماجرای حوثی ها نیز سعودی در سال ۲۰۰۹ ایران را متهم به کمک تسلیحاتی به این گروه برای انجام حملات علیه خود کرده بود.

در سال ۱۹۸۵، جنگنده های سعودی، یکی از دو هواپیمای ایرانی را که وارد حریم هایی در نزدیکی چاه های نفت این کشور شده بودند، سرنگون کردند.


در همان سال، گمرک سعودی در میان بار همراه حجاج ایرانی، مواد منفجره کشف کرد، دو سال پس از آن حجاج ایرانی اقدام به تظاهرات در موسم حج در سعودی کردند که در جریان آن با استفاده از سلاح سرد، به سربازان و کارکنان سعودی حمله کردند. درگیری های چند ساعته شماری کشته از دو طرف برجای گذاشت.

در سال ۱۹۸۹ ایران توانست یک پل نزدیک مسجد الحرام در مکه مکرمه را منفجر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size