شیرین عبادی: ایران به جای لاریجانی نمانیده مودب تری در مجامع حقوق بشری تعیین کند

در گزارش ماهانه خود درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل 2003 از جمهوری اسلامی ایران خواست فردی مودب تر از جواد لاریجانی را به عنوان نماینده ایران در مجامع حقوق بشری معرفی کند.
به گزارش سایت "جرس " شیرین عبادی در ادامه گزارش‌های ماهانه خود، به بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه اسفند شمسی1391 پرداخت.
عبادی در مقدمه گزارش خود، به موضوع رفتار نماینده دولت ایران در جلسات شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پرداخته است.

این مدافع حقوق بشر در گزارش خود، رفتار محمد جواد لاریجانی، نماینده دولت ایران در جلسات شورای حقوق بشر را غیر دیپلماتیک و غیر مؤدبانه ارزیابی کرد و از مسئولان دولت ایران خواست تا فرد مؤدب تری را به جای او انتخاب کنند.

بنا بر این گزارش، شیرین عبادی در ادامه گزارش خود که به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر می‌شود، در سه بخش " حقوق مدنی و سیاسی "، " حقوق اقتصادی و اجتماعی " و " میراث فرهنگی و محیط زیست " به بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران پرداخته است.

خانم عبادی در گزارش اسفند ماه خود با اشاره به بازداشت 21 فعال سیاسی- اجتماعی دگراندیش و همچنین نه روزنامه نگار و فعال فرهنگی در ایران، به ادعای نماینده دولت ایران در نشست شورای حقوق بشر مبنی بر آزاد بودن انتخابات در ایران اشاره و اعلام کرد که صرف نظر از قانون نظارت استصوابی که آزادی انتخابات را خدشه دار می‌سازد، دو نفر از رقبای انتخاباتی رییس جمهور فعلی، بیش از دو سال است که بدون محاکمه و تفهیم اتهام در زندان بسر می‌برند و هنوز هیچ ارگان دولتی، مسئولیت دستگیری آنان را برعهده نگرفته است.
این مدافع حقوق بشر همچنین در خصوص مواضع نماینده دولت ایران در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که گزارش گزارشگر سازمان ملل در مورد زنان را مغرضانه خوانده بود، به جلوگیری از برگزاری مراسم هشت مارس، روز " زن " توسط مقام‌های امنیتی ایران اشاره کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید