گزارش روزنامه روسی از روانه شدن اولین ناوشکن ایرانی در دریای خزر

هیچ کدام از کشورهای منطقه تجهیزات نظامی با این حجم را در این دریا ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)


روزنامه روسی ''ازویستیا'' مقاله ای با عنوان ''ایران برای نخستین بار یک ناوشکن روانه دریای خزر می کند'' منتشر کرده است.


این مقاله نوشته که طی جشنی با حضور محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران، ناوشکن ''جماران-۲'' راونه آب های دریای خرز شده است.


مقاله یاد شده خاطرنشان کرده است که هیچکدام از کشورهای مشرف بر دریای خزر از جمله روسیه که یکی از نیرومندترین کشورها به لحاظ نظامی به شمار می آید، تجهیزات دریایی به این حجم در دریای خزر ندارند. این کشورها برای حضور نظامی خود در دریای خزر به قایق های حامل موشک بسنده کرده اند در حالی که ناوشکن ایرانی به موشک های ضد کشتی، موشک های زمین به زمین و زمین به هوا، رادار و کشتی های تندرو مجهز است.


روزنامه روسی نوشته است که ایران پایگاه های نظامی خود را با مد نظر قرار دادن سهم ۲۰درصدی خود از دریای خزر پیش بینی می کند و نه با توجه به حجم سواحل خود و همچنین از این مساله سود می برد که هنوز مرزهای بخش جنوبی دریا، ترسیم نشده است.


اختلاف ها بر سر تقسیم ثروت های دریای خزر همچنان پابرجا است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، توافقنامه ای که با ایران بر سر تقسیم ثروت های دریا در سال ۱۹۴۰ امضا شده بود، لغو شد زیرا کشورهای جدید دارای حاکمیت ملی پدید آمد. مسکو برای تقسیم بخش شمالی دریا برپایه حجم سواحل، به توافق رسید. اما اختلاف ها میان ایران، ترکمنستان و قزاقستان، همچنان پابرجا است. ایران همچنان اصرار دارد که ثروت ها به طور مساوی میان کشورها تقسیم شود و هر کشور ۲۰ درصد از ثروت دریای خزر را از آن خود کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید