دادگاه امام جمعه راسک و 12 متهم دیگر در زاهدان برگزار شد

به اتهام دست داشتن در قتل یک روحانی هوادار نظام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع محلی روز شنبه 16 – 3 – 2013 در گفتگو با العربیه اعلام کردند جلسه دادگاه مولوی فتحی محمد نقشبندی امام جمعه راسک و 11 تن از همراهان او هفته گذشته برگزار شد.

بر اساس این گزارش مسئولان قضایی یک روز پیش از برگزاری دادگاه از خانواده متهمان خواسته بودند که برای آنها وکیل معرفی کنند.

مولوی نقشبندی و دیگر بازداشت شدگان سال گذشته بازداشت شدند و در این مدت از حق برخورداری از وکیل محروم بودند.

منابع محلی می گویند که برخی از متهمان به دلیل نداشتن زمان کافی و امکانات مالی نتوانستند وکیل به دادگاه معرفی کنند.

همچنین وکلای مدافع متهمان قبل از تشکیل جلسه دادگاه اجازه ملاقات با موکلان خود را نیافتند و به آنها گفته شد که فقط می توانند پرونده های تنظیم شده از طرف اداره اطلاعات را مطالعه کنند و به دفاع از موکلان بپردازند.
مولوی فتحی محمد نقشبندی و همراهانش به قتل مولوی مصطفی جنگی زهی، از مولوی های طرفدار جمهوری اسلامی ایران متهم هستند اما بازداشت شدگان این اتهام را به شدت رد می کنند.
علیرغم اینکه این جلسه دادگاه علنی اعلام شده اما به هیچ کسی اجازه داده نشد وارد دادگاه شوند.

وکلای مدافع این روحانیون بلوچ به العربیه گفتند: موکلان آنها در دادگاه به جزئیات شکنجه هایی که علیه آنها بکار برده شده پرداخته و اعلام کرده اند که اعترافاتی که از بعضی از آنها در تلویزیون استانی هامون پخش شده، تحت شکنجه بوده و به آنها گفته شده اگر به آنچه که به شما گفته می شود اعتراف کنید، دیگر مورد شکنجه قرار نخواهید گرفت."

این وکیل که نخواست نامش فاش شود افزود:" متهم اصلی پرونده، مولوی فتحی محمد نقشبندی به دادگاه اعلام داشت که مولوی مصطفی جنگی زهی از نزدیکان و اقوام من است، هیچ دلیلی برای دشمنی ما وجود نداشت که من و دیگران در قتل او دست داشته باشیم."
وی افزود:" این اتهام واهی است و من احساس می کنم کسانی در نظام امنیتی کشور قصد دارند علمای اهل سنت را چه طرفدار حکومت و چه بی طرف به صورت فیزیکی حذف کنند."
دادگاه این فعالین مذهبی در زاهدان هنوز ادامه دارد، و چندی پیش تلویزیون دولتی هامون اعترافاتی از بعضی از این اشخاص پخش کرد و آنها در این اعترافات گفتند که از قطر کمک مالی دریافت کرده اند تا علمای وابسته به رژیم را به قتل برسانند.

در آخرین گزارش احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران به سرکوب حقوق اقلیت های دینی اشاره شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size