اغلب شبکه های عبور از فیلتر سایت ها در ایران مسدود شدند

برای جلوگیری از تکرار حوادث انتخابات سال 2009

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رسانه های ایرانی به نقل از مقامات این کشور روز یکشنبه 10-3-2013 گزارش دادند مقامات ایران اغلب شبکه های عبور از فیلترینگ " وی پی ان " را بلوکه کردند.

بر اساس گزارش رویترز شبکه های وی پی ان کاربران را قادر می سازد که سیستم فیلتر گذاری دولتی را دور زده و از سایت های فیلتر شده بازدید کنند.
فیلترینگ گسترده در ایران سرعت اینترنت را پایین آورده و دسترسی به اغلب سایت هایی که در این کشور غیر قانونی اعلام شده ، با مشکل مواجه کرده است.
اغلب مردم در ایران از شبکه های خصوصی مجازی " وی پی ان " برای ورود به سایت های خارجی استفاده می کنند، به شکلی که کامپیوتری که از این سایت های استفاده می کند مانند کامپیوتری عمل می کند که در خارج از ایران قرار دارد و از رمزگذاری مخصوصی استفاده می کند.
یک نماینده مجلس روز یکشنبه 10-3-2013 به خبرگزاری مهر گفته است:" مقامات دسترسی به شبکه های خصوصی مجازی "غیر قانونی" را بلوکه کرده اند".
به گزارش خبرگزاری مهر، کاربران اینترنت در ایران این اظهارات را تایید کرده اند.
رمضان علی سبحانی فرد رئیس کمیته ارتباطات و تکنولوژی مجلس به خبرگزاری مهر گفت": تمام کانال های شبکه های خصوصی مجازی غیرقانونی که در ایران ثبت نشده اند، طی روزهای اخیر بلوکه شدند."
او افزود": فقط شبکه های مجازی و ثبت شده در ایران می توانند از این شبکه های خصوصی استفاده کنند".
قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ماه ژوئن سال جاری برگزار شود. در انتخابات جنجالی گذشته در سال 2009 معترضان از این شبکه ها برای دور زدن فیلترینگ و تبادل اطلاعات از طریق فیس بوک و توییتر اقدام کردند.
معترضان انتخابات از شبکه های ارتباط اجتماعی برای سازماندهی تظاهرات و اعتراضات خیابانی استفاده می کردند.
به نظر می رسد مقامات جمهوری اسلامی ایران برای پیشگیری از تکرار حوادث سال 2009 به ایجاد محدودیت برای دسترسی به اینترنت اقدام کرده اند.
محمد یک کاربر انترنت از اصفهان طی پیامی از طریق فیس بوک نوشت ": بله تمام کانال های استفاده از شبکه های خصوصی مجازی را بسته اند".
او اما تاکید کرد از سیستم و نرم افزار دیگری برای دسترسی به اینترنت بدون شبکه خصوصی مجازی استفاده می کند.
وی ادامه داد: خدمات تلفنی اینترنتی مانند اسکایپ و وایبر نیز بلوکه شده اند.
مهدی به آبادی، رئیس شورای شبکه های مجازی ایران در ماه ژانویه اعلام کرد: تمام شبکه های خصوصی مجازی که در ایران ثبت نشده اند، بسته خواهند شد و فقط شبکه های قانونی ثبت شده خواهند توانست از خدمات این نرم افزارها استفاده کنند.
امین ثابتی یک محقق مستقر در لندن که درباره رسانه های ایران تحقیق می کند ، می گوید: با این اقدام ایران ، شرکت های خارجی مانند شرکت های هواپیمایی و بانک ها که از این شبکه ها استفاده می کردند، دچار مشکلات شده اند.
او افزود: استفاده از شبکه های ثبت شده، به مقامات اجازه نظارت کامل بر ترافیک اینترنتی خوهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size