مسدود شدن حساب بانکی 60 هزار دانشجوی ایرانی در خارج

به منظور جلوگیری از نقض تحریم ها بر ضد تهران صورت می گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تحریم‌هایی بین المللی علیه ایران که قرار بود برنامه‌ هسته‌ای این کشور را هدف قرار دهد، این بار به طور مستقیم زندگی و تحصیل دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا ، کانادا و کشورهای اروپایی را هدف قرار داده است.


به گزارش العربیه در حدود 60 هزار دانشجوی ایرانی مقیم در آمریکا ، کانادا و کشورهای اروپایی ، احتمالا با بسته شدن حساب های بانکی شان در این کشورها روبرو شوند. بر اساس این گزارش این اقدام در چارچوب جلوگیری از نقض تحریم های بین المللی صورت می گیرد.


بسیاری از دانشجویان ایرانی پس از کاهش شدید ارزش ریال در مقابل ارزهای خارجی و ناتوانی خانوادهای آنها در حمایت مالی، بازگشت به ایران را بر ادامه تحصیل ترجیح داده اند.


هاتف حائری کارشناس امور بازرگانی در این زمینه اظهار داشت:" تنها ثروتمندان و کسانی که از نفوذ برخودارند، می توانند مشکل تحریم ها را پشت سر گذارند اما بیماران سرطان و دانشجویان در محاصره این تحریم ها قرار گرفته اند ."


همچنین محمد رضا بهزادیان ، بازرگان ایرانی که در زمینه وارد کالا از جمله دارو فعالیت می کند ، از سه ماه پیش به دنبال وارد کردن 5 هزار تن گندم از قزاقستان، بوده است اما به دلیل عدم دریافت ارز رسمی از سوی دولت کشورش از انجام این کار منصرف شده است.


وی در این زمینه به روزنامه سعودی "الاقصاد" ، می گوید :" به اندازه کافی ارز برای واردات آناناس و اتومبیل پورشه توسط بازرگانان صاحب نفوذ وجود دارد، اما برای اقلامی همچون گندم اینگونه نیست. "


گفتنی است که بر اساس تحریم‌های اتحادیه اروپا که از ابتدای ماه ژوئیه 2012 تشدید شد ، بانک‌های اروپا وظیفه دارند گردش مالی حساب شهروندان ایرانی ‌تبار را زیر نظر داشته باشند.


فعالان اقتصادی در ایران بر این باورند که تحریم های بین المللی بر ضد کشورشان اقتصاد رانتی و صاحبان شرکت های دارای نفوذ دولتی را تقویت کرده است در حالی که به گفته آنها شرکت های خصوصی و افراد معمولی از این تحریم ها رنج می برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size