تحریم های بین المللی به جای نظام مردم ایران را هدف قرار داده است

گزارش روزنامه فاینشنال تایمز از بحران اقتصادی جاری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

روزنامه فاینشنال تایمز در گزارشی که از اوضاع جاری اقتصادی ایران منتشر کرده است ضمن اشاره به تلاش های بین المللی برای توقف برنامه جنجال برانگیز هسته ای تاکید کرده است که مردم این کشور از این تحریم ها زیان های فراوانی می بینند اما بازرگانان وابسته به نظام سود سرشاری عایدشان می شود.

بر اساس این گزارش: محمدرضا بهزادیان، وارد کننده کالا و دارو سه ماه است که سعی دارد 5000 تن گندم از قزاقستان وارد کند، اما به دلیل اینکه دولت ازارائه دلار به نرخ دولتی به او خود داری کرده است، موفق نشده است گندم مورد نیاز را وارد کند.
بهزادیان می گوید": ارز کافی برای واردات آناناس و زردآلو برای بازرگانان خودی وجود دارد، ولی برای واردات گندم که مورد نیاز قشرهای آسیب پذیر جامعه است، وجود ندارد".
تحریم های بین المللی علیه ایران، در اقتصاد رانتی ایران به سود شرکت ها و افراد نزدیک به دولت تمام شده است، کسانی مانند بهزادیان و دیگر شرکت ها و بازرگانانی که روابطی با مقامات بالا ندارند معمولا ضرر می بینند.
دیوید کوهن معاون رئیس خزانه داری آمریکا در امورد تروریسم و اطلاعات اقتصادی، که وظیفه نظارت بر تحریم های ایران را بر عهده دارد ماه گذشته اعلام کرد": هدف از گسترش تحریم ها ، اعمال فشار اقتصادی بیشتر علیه رژیم ایران است".
اما بیشتر ایرانیان بر این عقیده هستند که بر خلاف این اظهارات در مورد هدف تحریم ها این مردم عادی ایران هستند که با فشارهای اقتصادی گسترده روبه رو هستند.
دولت هر دلار آمریکا را به نرخ 12260 ریال برای واردات مواد غذایی و دارو و 24386 ریال معادل هر دلاربرای واردات دام، فلزات و مواد معدنی در اختیار بازرگانان قرار می دهد. برای دیگر کالاها در پنج شنبه گذشته دلار به نرخ بازار آزاد هر دلار 35500 ریال در بازار تهران معامله شد.
بازرگانان بخش خصوصی مدعی هستند آنهایی که روابط نزدیک با مراکز قدرت در ایران دارند، خیلی راحت تر موفق به دریافت ارز با نرخ دولتی برای واردات کالا می شوند. وپس از ورود کالایشان به کشور، آنرا در بازار آزاد با قیمت آزاد به فروش رسانده و از این طریق سود سرشاری حاصل آنان می شود.
آنها می گویند که گزینه دیگری جز تهیه ارز از بازار آزاد برای انتقالات مالی و پرداخت سفارشات خود از چین، هند، کره جنوبی، ترکیه و روسیه ندارند. کانال های بانکی اروپایی برای ما ایرانیان بسته شده است و ما مجبور هستیم از سیستم قدیمی "حواله" که بر اساس اعتماد بنا شده، به رغم ریسک و گرانی آن، استفاده کنیم.
بهزادیان وارد کننده کالا به ایران می گوید": شرکت های فروشنده دارو و کالاهای آمریکایی با چشم پوشی های واشنیگتن، خیلی راحت تر کالاهای خود را به شرکت های دولتی ایرانی می فروشند. افراد و شرکت های خصوصی ایرانی در این باره با مشکلات خیلی بیشتری مواجه هستند".

او می گوید": به علت اعمال تحریم های مالی علیه ایران، او موفق نشد از کارخانه های دارویی آمریکا داروهای شیمیایی جهت مداوای بیماران سرطانی بخرد. لذا او مجبور شد با کمک یک شرکت واسطه آلمانی این دارو ها را از شرکت آمریکایی بخرد، که این خود قیمت خرید را برای ما بالاتر برد ... مشکل دیگری که ما در این معامله با آن روبرو شدیم این بود که شرکت واسطه آلمانی از ترس واکنش های آمریکایی ها حاضر نشد گواهی دارویی برای این خرید ما صادر کند."

وی افزود:" علی رغم نیاز شدید بیماران سرطانی به این داروها، آنها به علت نداشتن گواهی دارویی، در انبار خاک می خورند، چون دولت بدون گواهینامه دارویی به ما اجازه فروش آنها را نمی دهد".

یک سخنگوی خزانه داری آمریکا اعلام کرد": ما به علت اعمال تحریم ها علیه ایران، هرگز واردات انسانی به ایران را مورد هدف قرار نداده و تمام کانال ها را برای این منظور باز گذاشته ایم تا ایرانی ها بتوانند دارو و مواد غذایی مورد نیاز خود را بخرند".

بخش خصوصی ایران از شرکت های کوچک و متوسط تشکیل شده است، اما معمولا قانون نانوشته در ایران به آنها امکاناتی برای رشد و توسعه نمی دهد تا مبادا در صورت قدرتمند شدن و نفوذ سیاسی رژیم را به چالش بکشند.
به دنبال برنامه خصوصی سازی بیست سال گذشته، شرکت های خصوصی تحت الشعاع شرکت های بزرگ دولتی و نیمه دولتی قرار گرفته اند.
اغلب این شرکت های دولتی به علت اعمال تحریم ها با کمبود سرمایه و تکنولوژی مواجه هستند، اما بر خلاف شرکت های بخش خصوصی دارای نمایندگی در خارج از کشور هستند، و بر این اساس راه گریز از تحریم ها را پیدا کرده اند، اما شرکت های خصوصی از این امکانات محروم هستند.
در همین حال 60 هزار دانشجوی ایرانی در آمریکا، کانادا، و کشورهای اروپایی با بسته شدن حساب های بانکی خود مواجه هستند، این بانک ها اعلام می کند که مبادا از طریق این حساب ها روند تحریم ها علیه ایران شکسته شود.
بسیاری از دانشجویان به علت اینکه خانواده های آنها به علت سقوط ارزش ریال، پول ملی ایران، دیگر قادر به پرداخت هزینه های تحصیل آنها نیستند ، به کشور باز می گردند. ولی مردم عادی می دانند که فرزندان مقامات بالا از این بابت مشکلی نداشته و در خارج به تحصیلات خود ادامه می دهند.
هاتف حائری یک مشاور امور مالی می گوید": کسانی که وضعیت مالی بهتری دارند یا ارتباطات خوبی در ساختار قدرت ایران دارند، خیلی راحت از تحریم ها دور زده و از اثرات آن مصون هستند".
او می افزاید": قدرت های غربی می توانستند، تحریم های هدفمندی به کار گیرند، ولی به جای آن کورکورانه تصمیم گرفته، و به سوی 75 میلیون ایرانی شلیک کردند".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید