افزایش قیمت آجیل "نوروزی" در ایران به دلیل بحران اقتصادی

قیمت پسته از 200 هزار ریال به 780 هزار رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بحران اقتصادی و شرایط نامناسب جاری در ایران بر بسیاری از جنبه های زندگی روزانه مردم تاثیر منفی گذاشته است تا جایی که همزمان با نزدیک شدن به جشن های نوروزی ایرانیان به دلیل افزایش قیمت ها و ناتوانی در خرید مواد اولیه با مشکلات متعددی مواجه شد و از حال و هوای همیشگی همزمان با رسیدن عید خارج می شوند.


روزنامه بریتانیانی "فایننشال تایمز" در گزارشی نوشته است که به نظر می رسد ایرانیان در سال جدید به دلیل افزایش قیمت ها و سقوط ارزش واحد پول این کشور ، آجیل را تحریم خواهند کرد.


پس از تحریم های مالی و توقف صادرات نفتی توسط کشورهای غربی علیه ایران، ارزش ریال ایران بیش از 50 درصد کاهش یافته است.
بر اثر پافشاری و لجاجت ایران در ادامه برنامه هسته ای کشورهای غربی عرصه اقتصادی و سیاسی را بر این کشور تنگتر کرده اند.


برخی از کاربران اینترنت در ایران برای مبارزه با افزایش قیمت آجیل نوروزی حساب های متعددی روی شبکه های ارتباط اجتماعی باز کرده اند و از مردم خواستند امسال آجیل را تحریم کنند.


رئیس انجمن صنفی تولید کنندگان پسته ایران اخیرا اعلام کرد بسیاری از تولید کنندگان پسته در ایران در طول یک سال ونیم گذشته از ورشکستگی ناگهانی در بازار پسته در هراس بودند اما با افزایش ارزش دلار در برابر ریال و نیز به دلیل صادرات پسته به خارج از کشور به بازار پر رونقی دسترسی پیدا کردند.


به رغم تحریم های مالی و نفتی بر ایران از سوی ایالات متحده و اروپا که بر تمام بخش های اقتصادی در ایران صدمه وارد کرد، این تحریم ها بر صادرات و واردات مواد غذایی در ایران تاثیر شدیدی نگذاشته است اما فروشندگان و تولید کنندگان پسته ایران می گویند دولت تصمیم گرفته که برای صادرات و واردات محدودیت هایی قرار دهد تا این فروشندگان نتوانند به راحتی محصولاتشان را بفروشند.


بر اساس گزارش این روزنامه قیمت یک کیلو پسته در ایران پیش از این 200 هزار ریال بود اما اکنون قیمت ها به 540 تا 780 هزار ریال افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید