سخنان صالحی درباره رفع تحریم ها قیمت ارز و سکه را در ایران کاهش داد

چند روز پس از مذاکرات اتمی قزاقستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چند ساعت پس از آن که علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت که تحریم های اعمال شده علیه این کشور به تدریج رفع می شود، قیمت ارز و سکه در ایران کاهش یافت.

خبرگزاری ''مهر'' در این باره گزارش داده است که با شکسته شدن قیمت انواع ارز و سکه در بازار، قیمت هر دلار آمریکا در پایان وقت کاری روز دوشنبه به ۳۱۵۰ تومان و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز به یک میلیون و سیصد هزار تومان رسید.
اخیرا بانک مرکزی هم اعلام کرده بود که قیمت پیش فروش سکه تمام بهار آزادی را کمی کاهش داده و به یک میلیون و دویست هزارتومان رساند؛ قیمتی که هم اکنون کمی پایین‌تر از قیمت کنونی سکه در بازار آزاد است.

همچنین خبرگزاری مهر طی گزارش دیگری نوشته است که به نظر می‌رسد از روز شنبه که قیمت دلار تا ۳۶۳۰ تومان افت کرد، بانک مرکزی حجم ارائه دلار در بازار را افزایش داده است که به نوبه خود در کاهش التهاب بازار ارز ایران تاثیر داشته است.

خبرگزاری مهر همچنین یکی از عوامل افزایش ارزش ریال را نتایج مثبت مذاکرات هسته‌ای اخیر در قزاقستان عنوان کرده است.

قیمت دلار در بازار آزاد ایران حتی ماه‌ها قبل از اعمال تحریمهای نفتی اتحادیه اروپا و آمریکا در تیرماه سال جاری علیه تهران رو به صعود گذاشت، بعد از اعمال تحریم‌ها شتاب گرفت و ۱۸ بهمن ماه با اعمال تحریمهای جدید آمریکا که درآمدهای نفتی ایران را در کشورهای خریدار نفت بلوک می‌کند، دوباره اوج گرفت.

حاصل این فرایند کاهش ۵۰ درصدی ارزش ریال در مقابل دلار طی یک سال گذشته بود؛ قبل از مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای عضو دائم شورای امنیت بعلاوه آلمان در قزاقستان، هر دلار در بازار آزاد ایران حول و حوش ۳۸۵۰ تا ۳۹۰۰ تومان در نوسان بود.

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران یکشنبه گفته بود که از امروز شاهد رفع تدریجی تحریم های اعمال شده بر ایران خواهیم بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size