دادگاهی در هلند: خمينی پس از انقلاب 20 هزار مخالف خود را کشت

با حضور کاشناسان قانونی، دانشگاهیان و نجات یافته گان از اعدام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک دادگاه ویژه و سمبلیک در هلند که پرونده نقض حقوق بشر در ایران پس از انقلاب 1979 را پیگیری می کند، اعلام کرد آیت الله خمینی رهبر سابق این کشور در 20 سال زمامت خود 20 هزار نفر از مخالفان را به قتل رساند.

به گزارش العربیه این دادگاه به منظور زمینه سازی برای آغاز محاکمه رسمی، با انتشار گزارشی اعلام کرد که رژیم جمهوری اسلامی ایران در دهه هشتاد میلادی 20 هزار از مخالفان سیاسی را کشته است.

بر اساس این گزارش مراحل محاکمه با حضور کارمندانی از دیوان بین المللی، کارشناسان قانونی، دانشگاهیان و نجات یافته گان از اعدام های دهه هشتاد میلادی در زندان های ایران، برگزار شد.

در صورت آماده نبودن شرایط برگزاری دادگاهی رسمی ، حقوق دادنان و فعالان حقوق بشری به تشکیل دادگاههای سمبلیک روی می آورند.

در گزارش این دادگاه هلندی به جزئیات قتل و شکنجه زندانیان که در برخی حالت ها منجر به خودکشی نیز گردیده اشاره شده است.

در بخش دیگری از این گزارش به جنایت های رژیم ایران علیه قومیت های ایرانی از جمله عرب ها ، کردها و نیز بهائی ها اشاره شده است

علی رضا نوری زاده مدیر" مرکز مطالعات ایران و جهان عرب" در گفت و گو با تلویزیون العربیه اظهار داشت:" تعداد واقعی قربانیان بیش از 20 هزار نفر است، چرا که شمار زیادی از مخالفین سیاسی مفقود شده اند."

نوری زاده با اشاره به اینکه آمریکا و غرب تنها به پرونده هسته ای ایران اهمیت می دهند، خواستار توجه جامعه جهانی به پرونده حقوق بشر در کشورش شد.

وی درباره اهمیت چنین دادگاهی گفت:" دادگاههای بین المللیِ سمبلیک می توانند برای به حرکت در آوردن جامعه جهانی برای رویارویی با جنایت های رژیم ایران تاثیر مثبتی داشته باشند." .

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید