وزارت اطلاعات ایران: روزنامه نگاران بازداشت شده با رسانه های فارسی خارج ارتباط داشتند

با صدور اطلاعیه ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، سه شنبه ۱۹-۲-۲۰۱۳ با انتشار اطلاعیه‌ای ادعا کرد بازداشت ۱۶ روزنامه‌نگار ایرانی بر اساس یک ''فهرست'' صورت گرفته و آنها با برخی سازمان‌های رسانه‌ای و سایت‌های فارسی‌زبان خارج از ایران ارتباط داشته‌اند.

به گزارش منابع خبری ایران، این اطلاعیه وزارت اطلاعات از آزادی سه روزنامه‌نگار و ''متواری'' شدن چهار روزنامه‌نگاری خبر داده که نام آنها در فهرست بازداشتی‌ها قرار داشته است.

در این اطلاعیه از بازداشت روزنامه‌نگاران با عنوان ''احضار'' و ''دعوت'' یاد شده و آمده آنها پس از بازداشت٬ درباره ''اهداف پنهان و مقاصد سوء'' شبکه بی‌بی‌سی ''توجیه'' شده‌اند.

این وزارتخانه در اطلاعیه خود ادعا کرده سایت‌های ''جرس''، ''کلمه''، ''ملی مذهبی''، ''نوروز''، ''ندای سبز آزادی''، ''روز آنلاین''، ''گذار''، ''خودنویس'' و ''سحام‌نیوز'' با هسته‌ای در شبکه بی‌بی‌سی ارتباط دارند.

این اطلاعیه از رادیو فرانسه٬ دویچه وله٬ فردا و شبکه‌های تلویزیونی بی‌بی‌سی٬ V. O. A و من و تو را به عنوان رسانه‌های مرتبط با ''هسته مرکزی'' مستقر در بی‌بی‌سی نام برده است.

در این اطلاعیه همچنین ادعا شده که هسته مذکور ''از طریق برخی عوامل آگاه یا ناآگاه'' توانسته ''در تعدادی از رسانه‌های داخلی رسوخ کند که اقدام قانونی لازم در مورد آن‌ها انجام شده یا خواهد شد.''

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از اطلاعیه خود از ''انجمن بین‌المللی روزنامه‌نگاران ایرانی''٬ ''برنامه‌ پژوهش رسانه در ایران'' و ''مدرسه روزنامه‌نگاری میانه'' به عنوان مامور سرویس‌های اطلاعاتی اروپایی و آمریکایی یاد کرده است.

بخش‌های بسیاری از این اطلاعیه همچون اطلاعیه‌های سابق وزارت اطلاعات هیچ ارتباط مستقیمی با اتهام احتمالی روزنامه‌نگاران بازداشت شده ندارد.

کارشناسان می گویند که وزارت اطلاعات ایران در این اطلاعیه تنها به نام برخی رسانه‌ها و سازمان‌های خبری اشاره کرده و ادعاهایی کلی درباره آن‌ها مطرح کرده که هیچ‌یک از این ادعاها نمی‌تواند سند محکمی برای بازداشت روزنامه‌نگاران باشد.

این وزارتخانه که پس از بازداشت روزنامه‌نگاران تحت فشار‌های داخلی و خارجی قرار گرفته٬ تلاش می‌کند این اقدام خود را قانونی و براساس اسناد و مدارک ''معتبر'' نشان دهد.

وزارت اطلاعات همچنین از آمادگی گروهی از بازداشت‌شدگان برای ''بازگو کرد' و انتشار'' تجربیات خود از ''همکاری'' با شبکه بی‌بی‌سی خبر داده است.

از حدود بیست روز گذشته، ۱۶ تن از روزنامه‌نگاران شاغل در نشریات اصلاح‌طلب بازداشت شدند.

بیشتر دستگیری‌ها با یورش نیروهای امنیتی در روزنامه‌های شرق، بهار، اعتماد و آرمان و دفتر نشریه آسمان حضور یافتند.

هم‌اکنون میلاد فدایی اصل، سلیمان محمدی، ساسان آقایی، نسرین تخیری، ریحانه طباطبایی، امیلی امرایی، نرگس جودکی، صبا آذرپیک، پوریا عالمی، پژمان موسوی، اکبر منتجبی، کیوان مهرگان و حسین یاغچی روزنامه‌گارانی هستند که همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size