فرمانده سپاه قدس کشته شدن احمد متوسلیان را تایید کرد

بر خلاف اعلام تهران مبنی بر ربوده شدنش توسط اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، بازوی برون مرزی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، در جریان یک سخنرانی، کشته شدن احمد متوسلیان یکی از فرماندهان سپاهی را تایید کرد در حالی که جمهوری اسلامی ایران اعلام داشته بود که اسرائیل او را ربوده است.

به گزارش "ندای سبز آزادی" به نقل از "ایسنا" سلیمانی که در "یادواره فرماندهان و معاونین شهید گردان‌ها و واحدهای لشکر محمد رسول‌الله"، شامگاه پنج‌شنبه 28-2-2013 در تالار بزرگ وزارت کشور سخن می‌گفت، با بیان مقدمه‌ای از جنگ ایران و عراق گفت: "ما در دوران دفاع مقدس حدود دوازده لشکر داشتیم که تا پایان جنگ دو یا سه لشکر نیز اضافه شد. هفت فرمانده لشکرمان در صحنه‌ی نبرد به شهادت رسیدند. گفتنی است که تنها از لشکر بیست و هفت محمد رسول‌الله چند فرمانده از جمله جاویدالاثر احمد متوسلیان و شهیدان چراغی، همت، حاج عباس کریمی، صالحی به شهادت رسیدند."

این اولین بار است که یک مقام رسمی در سپاه مرگ احمد متوسلیان را تایید می کند.

پیش از این جمهوری اسلامی بر وجود شواهدی از زنده بودن متوسلیان و سه همراه دیگرش خبر می داد و تاکید می کرد که این افراد، در زندان های اسراییل حضور دارند.
متوسلیان، فرمانده وقت لشکر بیست و هفت محمد رسول لله، در خرداد سال ۱۳۶۱ شمسی در مأموریتی برای جنگ با اسراییل به همراه تعدادی از نیروهای نظامی ایران راهی سوریه شد. اما حافظ اسد رییس جمهوری وقت سوریه که تا آخرین لحظه در جریان سفر این هیات نبود، نیروهای اعزامی سپاه را در یک پادگان نظامی اسکان داد و مانع ورود آنان به لبنان شد.

پس از آن، متوسلیان برای یافتن راه حل این مشکل به همراه جمع محدودی به لبنان رفت. در ۱۴ تیر سال ۱۳۶۱، هنگامی که او با اتومبیل هیئت نمایندگی دیپلماتیک ایران در حال بازگشت به سوریه بود توسط حزب کتائب متوقف شد.

جمهوری اسلامی ایران می گوید که او و سه نفر دیگری که از آنان به عنوان دیپلمات های ربوده شده یاد می شود که توسط سمیر جعجع، یکی از فرماندهان حزب مسیحی "القوات اللبنانیه" ربوده شده اند. در مقابل اما برخی معتقدند که ربودن این افراد توسط افراد وابسته به حافظ اسد و برای جلوگیری از وقوع یک بحران دیپلماتیک برای سوریه صورت گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران می گوید، متوسلیان و همراهانش به نیروهایی اسرئیلی تحویل شده و توسط موساد گروگان گرفته شده اند. اما مخالفان این نظر معتقدند که ربوده شدگان ایرانی توسط افراد وابسته به اسد کشته شده اند.

با این حال اظهارات سردار سلیمانی از این جهت اهمیت دارد که برای اولین بار متوسلیان را در زمره "شهدا" محسوب کرده و تلویحا مرگ او را مورد تایید قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size