صالحی: تحریم های ایران از امروز به تدریج برداشته می شود

با تاکید بر این که تهران فشارها را دور زده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته است که از امروز شاهد رفع تدریجی تحریم های اعمال شده بر ایران خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری ''ایسنا''، صالحی این سخنان را یکشنبه ۳-۳-۲۰۱۳ در حاشیه حضور در همایش معاونین و فرماندهان مرزبانی ناجا در جمع خبرنگاران مطرح کرد.

تحریم های بین المللی برای مقابله با برنامه اتمی ایران بر این کشور اعمال شده است. علاوه بر چهار دور تحریم از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، آمریکا، اتحادیه اروپا و همپیمانانشان هم تحریم های مضاعف و یک جانبه ای علیه ایران به اجرا گذاشته اند.

تحریم صنعت نفت و بانکداری ایران از جمله آخرین و شدیدترین تحریم های اعمال شده بر این کشور است.

غرب ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی می کند. ایران اما می گوید که برنامه اتمی اش را برای کاربردهای مسالمت آمیز پی گیری می کند.

علی اکبر صالحی با بیان اینکه ''دیگر از این بیشتر چه کاری می‌توانند انجام دهند''، اظهار کرد: ''جمهوری اسلامی ایران با ابتکار و درایتی که به خرج داده، تمامی فشارهای وارد شده را دور زده و توانسته از سلبیات بکاهد و به گونه‌ای عمل کند که دشمن خسته شود.'
'
این سخنان صالحی در حالی مطرخ می شود که دور جدیدی از گفت و گوهای هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته در قزاقستان برگزار شد.

با وجود این که این دور از گفت و گوها نتایج اعلام شده ملموسی در پی نداشت، اما پیش از آن منابع دیپلماتیک غربی اعلام کرده بودند که گروه ۱+۵ پیشنهاد کاهش تدریجی تحریم های ایران در مقابل کاهش فعالیت های اتمی این کشور را ارائه خواهد داد.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size